Niewielki błąd, duże zaniepokojenie

Intel wykrył błąd w procesorach Itanium 2 (dawniej McKinley). Może on powodować nieprzewidziane działanie tych układów i zawieszenie systemu podczas pracy wykorzystujących go serwerów. Źródłem problemów jest wada w obwodach elektrycznych procesora.

Intel wykrył błąd w ch Itanium 2 (dawniej McKinley). Może on powodować nieprzewidziane działanie tych układów i zawieszenie systemu podczas pracy wykorzystujących go serwerów. Źródłem problemów jest wada w obwodach elektrycznych procesora.

Użytkownicy serwerów z Itanium 2 mogą zapobiec błędom, zmniejszając częstotliwość taktowania z 900 MHz lub 1 GHz do 800 MHz.

Jak zapowiedzieli przedstawiciele Intela, firma będzie wymieniała wadliwe procesory jedynie na żądanie klientów. Nie zamierza przeprowadzać akcji wymiany wszystkich układów. Intel współpracuje z producentami sprzętu w celu rozwiązania ujawnionego przez jednego z nich problemu. Itanium 2 jest dostępny w sprzedaży od roku.

IBM wstrzymał sprzedaż nowych modeli serwerów serii x450 z Itanium 2, choć - jak mówią przedstawiciele firmy - użytkownicy starszych wersji nie zgłaszali dotąd problemów z ich funkcjonowaniem. Kierownictwo HP i Unisys postanowiło nadal sprzedawać serwery z Itanium 2, a HP pracuje z Intelem nad rozwiązaniem problemu.

Szczegóły dotyczące konfiguracji systemu, danych i rozkazów, które mogą powodować błędy Itanium 2, nie są do końca jasne. Problem nie dotyczy bowiem ani określonej partii układów, ani ściśle zdefiniowanego ciągu rozkazów. Brak jest również informacji, aby dostępne na rynku oprogramowanie mogło powodować zawieszenie pracy serwerów. Intel opracował już testy, które mogą ujawnić podatność konkretnego systemu na awarię. Służą one również do testowania wytwarzanych procesorów.

Na połowę 2003 r. Intel zapowiada nową, wydajniejszą wersję procesorów Itanium (o kodowej nazwie Madison), wyposażoną w większą pamięć typu cache.


TOP 200