Niespodziewana dymisja szefa firmy produkującej Pegasusa

Itzik Benbenisti - dyrektor generalny izraelskiej firmy NSO Group, która produkuje cieszące się ostatnio złą sława oprogramowanie szpiegujące smartfony - zrezygnował z tego stanowiska wczoraj, a więc zaledwie dwa tygodnie po jego objęciu. Analitycy wiążą tę decyzję z faktem wciągnięcia firmy NSO Group przez Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych na tzw. czarną listę.

Foto: Gilles Lambert/Unsplash

Izraelska firma NSO Group stworzyła i sprzedaje wysoce wyspecjalizowane oprogramowanie Pegasus, które potrafi włamywać się do smartfonów i wykradać z niego poufne dane w taki sposób, że fakt ten jest trudno wykryć, a użytkownik urządzenia jest właściwie bezbronny i nie ma pojęcia o tym, że jest inwigilowany.

Amerykanie podjęli taką decyzję o wciągnięciu firmy NSO Group na Entity List, gdyż uznali, że stwarza ona zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA. W komunikacie znajduje się informacja, że opracowane przez nią narzędzie zagraża jak to określono „międzynarodowemu porządkowi prawnemu opartemu na jasnych, uznanych przez społeczność międzynarodową zasadach”.

Zobacz również:

  • Bezpieczeństwo kodów QR w praktyce
  • Apple zablokowało oprogramowanie szpiegowskie od NSO
  • Kanadyjczycy ostrzegają przed nowym programem szpiegującym

Izraelskie media podały, że decyzja Benbenisti o opuszczeniu firmy właściwie jeszcze przed rozpoczęciem pracy w roli dyrektora generalnego została podjęta również na skutek przeszkód ekonomicznych i prawnych, z jakimi firma musiała się ostatnio zmierzyć. Niesławne oprogramowanie szpiegujące Pegasus firmy NSO Group wywołało obawy o inwigilację na całym świecie, po tym jak wiele globalnych organizacji medialnych ujawniło, że było ono wykorzystywane przez rządy niektórych państw do atakowania dziennikarzy, polityków i działaczy na rzecz praw człowieka.

Grupa NSO broni się i argumentuje, że jej oprogramowanie szpiegujące jest wykorzystywane przede wszystkim do zwalczania zorganizowanych gangów przestępczych i terrorystów. Firma NSO ogłosiła ostatniego dnia października, że Benbenisti zastąpi na stanowisku dyrektora generalnego jej wieloletniego szefa Shaleva Hulio. Zgodnie z wydanym niedawno przez firmę oświadczeniem, Hulio miał objąć nową rolę w kierownictwie firmy jako wiceprezes zarządu i globalny prezes firmy.

Benbenisti, który przed powołaniem do NSO Group pełnił funkcję dyrektora generalnego kilku izraelskich firm medialnych, miał poprowadzić firmę przez jak to określono „strategiczne ruchy finansowe”, takie jak potencjalna jej pierwsza oferta publiczna (czyli IPO). Teraz wszystkie te plany stają pod znakiem zapytania i wiele wskazuje na to, że firma znalazła się na przysłowiowym rozdrożu i czeka ją w najbliższych tygodniach i miesiącach trudny czas.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200