Nieoczekiwany Crusoe

Nie znana dotąd firma Transmeta przedstawiła procesory Crusoe o nowatorskiej architekturze, które mogą wywołać rewolucję na rynku układów dla komputerów przenośnych.

Nie znana dotąd firma Transmeta przedstawiła procesory Crusoe o nowatorskiej architekturze, które mogą wywołać rewolucję na rynku układów dla komputerów przenośnych.

Układy Crusoe mają częstotliwość 400-700 MHz i maksymalną moc nie przekraczającą 1-2 W. Przy uruchamianiu aplikacji, takich jak przeglądarka internetowa lub program do obsługi poczty elektronicznej, pobór mocy wynosi zaledwie 10-20 mW.

Sprzęt i oprogramowanie

Procesory są przeznaczone przede wszystkim dla specjalizowanych urządzeń przenośnych, umożliwiających dostęp do Inter-netu, małych komputerów naręcznych lub ultralekkich notebooków. Jak twierdzą przedstawiciele Transmety, architektura procesorów została zaprojektowana do takich właśnie zastosowań. Układy mogą pracować pod kontrolą Windows i obsługiwać typowe aplikacje dla tego systemu.

TM3120, pierwszy z serii procesorów Crusoe, jest przeznaczony dla urządzeń internetowych, pracujących pod kontrolą Linuxa. Będzie kosztował 65 USD za wersję 333 MHz i 89 USD za model 400 MHz. TM5400 jest przeznaczony do instalacji w notebookach działających pod kontrolą Windows. Model TM5400 500 MHz kosztuje 119 USD, a wersja 700 MHz - 329 USD. Pierwsze komputery wyposażone w procesory Crusoe mają się pojawić na rynku w połowie br.

Architektura Crusoe składa się z dwóch elementów: procesora o specjalnej, uproszczonej konstrukcji oraz oprogramowania stanowiącego warstwę pośrednią między systemem operacyjnym a procesorem. Jak twierdzą przedstawiciele Transmety, typowy, rozbudowany zestaw instrukcji współczesnych procesorów został przez firmę starannie przeanalizowany i większość z nich jest obsługiwana przez oprogramowanie, które dokonuje translacji na ograniczony zestaw instrukcji VLIW (Very Long Instruction Word), przetwarzanych przez warstwę sprzętową. Rozwiązanie to umożliwiło istotną redukcję liczby tranzystorów, wymiarów procesora i poboru mocy.

Technologia programowej warstwy pośredniej w systemach Crusoe jest określana mianem code morphing. Jedną z jej zalet ma być uniwersalność zastosowań i łatwość upgrade'ów przez wymianę oprogramowania translacyjnego, które jest zapisane w zewnętrznej pamięci ROM, stanowiącej nieodłączny element procesora.

Mały pobór mocy wynika nie tylko z uproszczonej konstrukcji układów, ale przede wszystkim z zastosowania technologii, która umożliwia zmianę częstotliwości pracy i napięcia zasilania układów. Parametry te są automatycznie i w sposób płynny dostosowywane do wymagań aplikacji. Wydaje się, że jest to bardziej zaawansowane rozwiązanie niż technologia SpeedStep Intela.

Procesory są produkowane przez IBM Microelectronics Division.

Jaka wydajność?

Na to pytanie nie ma na razie odpowiedzi. Choć przedstawiciele Transmety twierdzą, że rozpoczęli dostawy prototypowych wersji Crusoe, żaden ze znanych producentów nie zadeklarował jeszcze chęci wprowadzenia na rynek sprzętu wyposażonego w te procesory. Brak jest też informacji, jaką rzeczywistą wydajność osiągają nowe układy.

Można podejrzewać, że - mimo wyjątkowo wysokich częstotliwości - nie będą one mogły konkurować z Pentium III pod względem wydajności. Taką opinię, słuszną zresztą, wydają się potwierdzać uwagi przedstawicieli Transmety, że wykorzystywane obecnie programy do testowania wydajności są przeznaczone do oceny komputerów stacjonarnych, a nie parametrów sprzętu przenośnego. Firma opracowuje własne specjalizowane oprogramowanie do testowania notebooków. Bierze ona pod uwagę również pobór mocy zasilania i czas "życia" akumulatorów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200