Niemiecki rząd obawia się inwigilacji i rezygnuje z usług firmy Verizon

Niemiecki rząd postanowił zrezygnować z usług telekomunikacyjnych świadczonych przez amerykańską firmę Verizon, decydując się na taki krok z obawy o to, że ta może podsłuchiwać rozmowy oraz przechwytywać i odczytywać wiadomości e-mail oraz inne treści przesyłane przez Internet. Umowa zawarta z firmą Verizon będzie obowiązywać do końca 2015 roku, a następnie wszystkie rządowe agencje niemieckie będą korzystać z usług świadczonych przez Deutsche Telekom.

Informację taką podał Wall Street Journal sugerując jednocześnie, że na decyzję taką miały bez wątpienia wpływ informacje mówiące o tym, że U.S. National Security Agency (amerykańska agencja bezpieczeństwa) podsłuchuje internautów, realizując to zadanie we współpracy lub za wiedzą niektórych amerykańskich firm. Jak widać, niezależnie od tego czy jest to prawda, amerykańskie korporacje telekomunikacyjne oraz komputerowe zaczynają za to płacić słoną cenę, gdyż szereg użytkowników rezygnuje w ostatnim czasie z ich produktów i usług.

Verizon świadczy obecnie niemieckim agencjom rządowych szereg usług telekomunikacyjnych, w tym usługi zapewniające szerokopasmowy dostęp do Internetu. Szczególnie duże wrażenie zrobiły na wszystkich niedawne doniesienia mówiące o tym, że amerykańskie agencje wywiadowcze posunęły się tak daleko, że podsłuchiwali nawet Angelę Merkel (kanclerz). Wydaje się, że ta właśnie wiadomość mogła być przysłowiową kroplą goryczy, która spowodowała, że Niemcy zdecydowali się na taki właśnie radykalny krok.

Zobacz również:

  • Co trzecia firma w Polsce z cyberincydentem
  • Intel przegrywa w niemieckim sądzie

“Verizon Germany jest niemiecką firmą, która działa zgodnie z prawem obowiązującym w Niemczech”, mówi Detlef Eppig (stojący na czele Verizon Germany). I dodaje, „rząd amerykański nie ma dostępu do żadnych danych dotyczących klientów firmy Verizon, które są przechowywane poza terytorium USA".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200