Niemcy powstrzymują SCO

Univention, niewielka firma z Bremy, powstrzymała roszczeniową kampanię SCO Group na terenie Niemiec, największego rynku open source w Europie. SCO jednak wciąż szuka sposobu, aby zrealizować w Europie plan sprzedaży licencji na system Linux.

W ubiegłym roku, niemiecki sąd wydał czasowe postanowienie zakazujące SCO rozpowszechniania informacji o nielegalności Linuxa, na wniosek firmy Univention oraz dwóch innych organizacji broniących interesów niemieckiego środowiska open source.

W lutym strony zawarły porozumienie, na mocy którego niemiecki oddział SCO powinien powstrzymać się od szerzenie następujących informacji: Linux zawiera bezprawnie wykorzystane fragmenty z systemu SCO Unix, użytkownicy Linuksa mogą zostać oskarżeni o naruszenie własności intelektualnej SCO Group, Linux jest nieautoryzowaną pochodną Uniksa, nabywcom Linuksa innego niż SCO Linux lub Caldera Linux grozi sprawa sądowa. Ponadto, SCO zgodziła się, że jeśli będzie dysponować dowodami potwierdzającymi jej zarzuty, musi miesiąc wcześniej poinformować o tym Univention przed podaniem tego do publicznej wiadomości. Niemiecka filia zobowiązała się także do zapłacenia 10 tys. euro kary, za naruszenie każdego z postanowień porozumienia stron.

Jednak, w ubiegłotygodniowym wywiadzie dla niemieckiego wydania Financial Times, Gregory Blepp odpowiedzialny za sprzedaż licencji w SCO na terenie USA, powiedział, że intensywnie poszukuje prawnych rozwiązań do wyegzekwowania zakupu licencji od niemieckich użytkowników Linuksa. Szef Univention Peter Ganten wyraził zdumienie, że SCO zaledwie w miesiąc po podpisaniu umowy rozważa jej złamanie.

SCO rozpowszechniając niepotwierdzone zarzuty, szkodzi reputacji Linuksa i odstrasza jego potencjalnych użytkowników - uważa Ganten. - Nasza reakcja była konieczna - dodał. Jego zdaniem, amerykański wymiar sprawiedliwości powinien postąpić podobnie. Univention specjalizuje się w integracji środwisk Windows-Linux. Spólka ma na swoim koncie wdrożenie open sourcowych rozwiązań w niemieckiej administracji poprzez pełną migrację z systemu Windows NT na Linux.

Jak informowaliśmy wcześniej, SCO pozwała w USA dwie firmy korzystające z Linuksa - DaimlerChrysler oraz AutoZone. Spółka rozważała także proces przeciwko Bank Of America. W procesie przeciwko IBM SCO domaga się odszkodowania rzędu 5 mld USD.

Tymczasem, spółka EV1Servers.Net, która jako pierwsza zakupiła od SCO Group licencję na użytkowanie systemu Linux, zdaniem analityków, może mieć wątpliwości, co do słuszności decyzji. Firma spotkała się z krytycznymi uwagami użytkowników, korzystających z jej usług hostingowych. Według wyliczeń Netcraft, w ciągu niespełna miesiąca od podpisania umowy z SCO, EV1 straciło ponad 1 tys. witryn.

Zarząd EV1Servers.Net bagatelizuje jednak te dane, argumentując, że utrata 800-1300 stron miesięcznie nie jest niczym nadzwyczajnym. - W tym samym czasie spółka zyskała około 3,3 tys. nowych witryn - powiedział Robert March, szef Everone Internet, do którego należy EV1Servers.Net.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200