Niemcy nie będą bojkotować firmy Huawei

W ostatnich tygodniach w prasie pojawiły się spekulację sugerujące, że Niemcy mogą przyłączyć się do USA i ze względów bezpieczeństwa wydadzą zakaz kupowania jakichkolwiek rozwiązań IT – ze szczególnym uwzględnieniem produktów mobilnych – w chińskiej firmie Huawei. W zeszłym tygodniu sprawa wyjaśniła się i wszystko wskazuje na to, że tak się nie stanie.

Niemiecki regulator rynku telekomunikacyjnego BNetzA (Bundesnetzagentur) wydał bowiem w tej sprawie oświadczenie. Znajduje się w nim informacja, że obecnie nie ma podstaw do tego, aby Niemcy bojkotowały firmę Huawei. Jednocześnie BNetzA wprowadza w życie nowe regulacje, które znacznie zaostrzają kryteria stosowane przy zakupie sprzętu i oprogramowania IT. Dotyczy to szczególnie tych rozwiązań, które są stosowane w sieciach komórkowych bazujących na technologiach 4G i 5G.

I tak wszyscy niemieccy dostawcy usług telekomunikacyjnych są obecnie zobligowani do testowania każdego nowo zakupionego przez nich rozwiązania. Testy te będzie wykonywać rządowa agencja BSI (Bundesamt für Sicherheit in der Informationstechnik), która zajmuje się bezpieczeństwem cybernetycznym. Każde takie rozwiązanie będzie można wdrożyć dopiero wtedy gdy potwierdzi, że jest bezpieczne. Chodzi to szczególnie o to, czy nie zwiera tzw. backdoor’ów, które umożliwiają szpiegowanie i wykradanie z systemów IT prywatnych danych.

Zobacz również:

  • Superaplikacje: kolejny ważny temat dla korporacyjnego IT?
  • Huawei P60 Pro ma świetny aparat i... za dużo ograniczeń

BSI zachęca przy tym niemieckie firmy telekomunikacyjne, aby w miarę możliwości dywersyfikowały dostawców rozwiązań IT, zapobiegając w ten sposób budowaniu u siebie "monokultur" informatycznych.

Oczekuje się, że decyzję w tej sprawie podejmie wkrótce rząd Wielkiej Brytanii, który jak dotąd nie zajął jeszcze żadnego stanowiska. Analitycy wyrażają przekonanie, że wprowadzenie całkowitego zakazu kupowania rozwiązań IT oferowanych przez firmę Huawei jest mało prawdopodobne. Uważają też, że brytyjscy operatorzy ograniczą co najwyżej zakupy rozwiązań proponowanych im przez Huawei i będą dążyć do tego, aby większa część eksploatowanych przez nie sieci telekomunikacyjnych bazowała na rozwiązaniach innych firm niż Huawei.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200