Niektóre z narzędzi firmy Microsoft będą dostępne w postaci oprogramowania open source

Microsoft ogłosił, że zamierza w najbliższym czasie udostępnić kod źródłowy niektórych swoich produktów klasy "enterprise", tak aby zainteresowane nimi firmy mogły je w łatwy sposób wdrażać i następnie używać w swoich centrach danych.

Tym samym szereg aplikacji tej firmy będzie wkrótce dostępnych w postaci oprogramowania open source. Według zapewnień firmy stanie się tak np. z narzędziem ONE (Open Network Emulator (ONE). Jest to oprogramowanie symulujące pracę całej infrastruktury Azure, wykorzystywane przez firmy do znajdowania i rozwiązywanie problemów mogących wystąpić w takim środowisku, tak aby w przyszłości zapobiec awariom mogącym paraliżować jego funkcjonowanie.

Informacja o tym, że oprogramowanie ONE będzie dostępne w postaci open source, pojawiła się niedawno na jednym z podcastów firmy Microsoft . Jej autorem jest Victor Bahl, jeden z naukowców tej firmy pracujący w laboratorium Microsoft Research.

Zobacz również:

Bahl powiedział, że ONE naśladuje działanie sieci Azure. Dlatego kiedy informatycy wprowadzają do tego środowiska zmiany, zmieniają również pracę samego emulator. Dlatego Microsoft uznał, że ze względu taki tryb pracy tego narzędzia jego użytkownicy powinni mięć wzgląd do kodu źródłowego. Stąd decyzja o tym, że w najbliższym czasie udostępnimy ten kod wszystkim firmom chcącym dokładnie testować pracę swoich środowisk Azure.

Nie wiadomo jeszcze, skąd będzie można pobierać kod źródłowy aplikacji ONE (jak i innych rozwiązań oferowanych firmom przez Microsoft. Jest jednak wysoce prawdopodobne, że będzie to będzie to GitHub.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200