Niekonstytucyjny podpis?

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIT), po wyczerpaniu wszelkich możliwych działań w trakcie procesu legislacyjnego, zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego jeden z przepisów ustawy o podpisie elektronicznym.

Przedmiotem skargi jest niekonstytucyjność zapisu, który w świadczeniu usług certyfikacyjnych stawia w pozycji uprzywilejowanej podmiot zależny od NBP. Podmiot ten jest zwolniony z konieczności uzyskania zezwoleń, które muszą posiadać wszyscy inni uczestnicy rynku.

Według PIIT takie sformułowanie przepisu (wprowadzone w poprawkach przez Senat) narusza przyjęty w Konstytucji tryb ustawodawczy, i jest sprzeczne z zasadami legislacji. Izba wyższa parlamentu dokonała więc zmiany koncepcji i zasad świadczenia usług certyfikacyjnych, w stosunku do rozwiązań przyjętych w uchwalonym przez Sejm projekcie ustawy. Zaskarżony zapis narusza również konstytucyjną zasadę wolności działalności gospodarczej, czyli zasadę równego traktowania zainteresowanych podmiotów przez prawo.

Zobacz również:

  • Telegram chce, aby z jego usługi zaczął korzystać biznes
  • Facebook bez treści informacyjnych w Kanadzie
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200