Niekoniecznie dużo tańsze

Wszyscy producenci systemów klasy ERP spodziewają się wzrostu zainteresowania platformą Windows NT ze strony klientów. Ich zdaniem, nie zawsze wybór systemu Microsoftu oznacza duże oszczędności.

Wszyscy producenci systemów klasy ERP spodziewają się wzrostu zainteresowania platformą Windows NT ze strony klientów. Ich zdaniem, nie zawsze wybór systemu Microsoftu oznacza duże oszczędności.

Prawie wszystkie liczące się na rynku firmy, oferujące zintegrowane oprogramowanie wspomagające zarządzanie przedsiębiorstwem, zawarły już umowy partnerskie z Microsoftem. "Nasza współpraca z Microsoftem jest ścisła. Czasami oceniana jest nawet jako zbyt głęboki mariaż" - mówi Aleksander Benning, dyrektor Baan Polska. Firmy, które tradycyjnie oferowały swoje systemy dla platform unixowych czy popularnego w tych zastosowaniach środowiska AS/400, zdają sobie sprawę, że rynek NT będzie szybko rosnąć. "Nasza aplikacja w wersji graficznej jest dostępna na polskim rynku od niedawna, stąd mała jak na razie liczba podpisanych kontraktów na platformę Windows NT. Na świecie jest już jednak wiele instalacji MFG/PRO działających na platformie Microsoftu" - twierdzi Kamil Skudlarski z CSBI, przedstawiciela amerykańskiej firmy QAD.

Według prognoz niezależnych analityków, w latach 2005-2010 powinna się wyrównać liczba instalacji systemów ERP dla Windows NT i systemów Unix różnych producentów. Ostatecznie jednak, nawet mimo obecnie bardzo dynamicznie wzrastającej popularności NT, nikt nie spodziewa się całkowitego wyparcia Unixa z rynku platform systemowych dla ERP. "NT jest systemem młodym, niedojrzałym. Na jego pełne ukształtowanie się trzeba poczekać 2-3 lata. To długi proces, ale rynek zdecydowanie podąża w tym kierunku" - komentuje Aleksander Benning. Dotychczas Baan nie sprzedał jednak w Polsce żadnej licencji dla Windows NT.

To się nazywa kasa

Panuje opinia, że rozwiązania oparte na Windows NT są tańsze od unixowych. "Cena kompletnego rozwiązania ERP jest niższa, jeżeli firma decyduje się na platformę NT. Jednak nie jest to różnica duża. W ostatnim czasie znacznie tańsze stały się systemy AS/400. Przewaga Windows może być szczególnie widoczna w przypadku małych instalacji, a te dość często wykorzystywane są przez polskie filie zagranicznych koncernów" - twierdzi Piotr Witczyński, menedżer w firmie Normax, sprzedającej system JD Edwards OneWorld. Mniejsze przedsiębiorstwa wciąż mogą wybrać platformy Novella. "Popularność NT rośnie i będzie rosnąć wśród naszych klientów, chociaż jak dotąd nie jest to wzrost gwałtowny. Cena całości rozwiązania dla tej platformy jest zbliżona do ceny instalacji dla Novella. Obecnie właśnie rozwiązanie Novella jest najpopularniejsze wśród nowych użytkowników naszych aplikacji" - mówi Witold Kiljański z wrocławskiej firmy Teta.

Przy dużych instalacjach różnica staje się czasami zbyt mała, by wywierać decydujący wpływ na decyzje odnośnie do wyboru platformy dla ERP. Znaczenia nabierają inne czynniki. Oszczędności uzyskiwane po zastosowaniu Windows NT dotyczą głównie sprzętu, ponieważ Windows jest pod tym względem znacznie mniej wymagający. Kiedy jednak trzeba utrzymywać wielkie bazy danych i przetwarzać znaczną liczbę transakcji, tak czy inaczej konieczne jest zakupienie silniejszego sprzętu. Tak m.in. stało się przed rokiem w nowosądeckim Optimusie, gdzie konieczna okazała się zmiana platformy dla systemu R/3. Największy polski producent komputerów zrezygnował z intelowskich serwerów i Windows NT na korzyść Unixa. Wówczas koszty wyrównują się. Przedstawiciele SAP twierdzą, że oszczędności nie są wyłącznie jednorazowe, nie ograniczają się tylko do niższej ceny zakupu licencji oprogramowania. Użytkownicy Windows NT także wydają mniej na utrzymanie systemu w trakcie jego funkcjonowania. Duża część polskich instalacji systemu SAP R/3 pracuje pod kontrolą Windows NT.

Integracja aplikacji

Windows NT jest nie tylko coraz popularniejszą platformą dla oprogramowania klasy ERP. Współpraca między producentami systemów zintegrowanych dla przedsiębiorstw a Microsoftem jest ścisła również pod względem integracji aplikacji. Oprogramowanie wspomagające zarządzanie przedsiębiorstwem jest stopniowo łączone ze środowiskiem BackOffice czy produktami, takimi jak Microsoft Cluster Server lub MS SQL Server.

Producenci aplikacji ERP wykorzystują też standard komunikacji międzyobiektowej Microsoftu - COM (Component Object Model). Dotychczas szeroko dostępne były możliwości współpracy pakietów do zarządzania z MS Office, a przede wszystkim - z arkuszem kalkulacyjnym Excel. Arkusz ten, ze względu na dużą popularność, został standardowym narzędziem wprowadzania i prezentacji danych m.in. w hurtowni danych SAP Business Information Warehouse.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200