Niebieski laser w bibliotece

Nowe biblioteki optyczne JVC MC-8000PD do zapisu i odczytu danych wykorzystują niebieski laser, dzięki czemu na jednej płycie PDD (Professional Disc for Data) o średnicy 12 cm są w stanie zmieścić 23,3 GB danych. Prędkość odczytu dochodzi do 11 MB/s.

Pojemność całej serii jukeboxów MC-8000PD, składającej się z ośmiu różnych modeli, może być konfigurowana w zależności od potrzeb użytkownika - od 1,2 do 14 TB wewnątrz pojedynczej biblioteki. Wewnątrz najbardziej zaawansowanego modelu znajduje się sześć napędów PDD oraz 600 dysków, składowanych w 50 magazynkach. Czas potrzebny na załadowanie jednego nośnika wynosi od 2,5 do 4,5 sekundy.

Media PDD oferują żywotność powyżej 50 lat. We wnętrzu biblioteki panują warunki "clean-room", stworzone przez jego szczelne zamknięcie oraz zastosowanie systemu filtracji powietrza. Zdaniem dystrybutora koszt 1 GB nie przekracza obecnie 2 euro.

Seria MC-8000PD kierowana jest do organizacji i firm, w których stała archiwizacja danych jest wymagana prawem lub stosowaną praktyką - np. w bankach, firmach ubezpieczeniowych, telekomunikacyjnych, placówkach medycznych lub organizacjach rządowych.

W roku 2005 JVC zapowiada wprowadzenie na rynek nośnika o pojemności 50 GB i szybkości zapisu dochodzącej do 18 MB/s. W 2007 roku ma wejść do użytku technologia pozwalająca na zapis dwustronnych dysków o pojemności 100GB z szybkością do 36 MB/s. We wszystkich tych urządzenia wykorzystywany będzie niebieski laser.

Dystrybutorem bibliotek JVC jest Alstor.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200