Niebezpieczny wirus na Androida przedostał się do Sklepu Play

Zabezpieczenia Play Protect ostatnimi czasy nie działają najlepiej. Do Sklepu Play trafiła kolejna aplikacja z kodem złośliwego oprogramowania.

Badacze do spraw bezpieczeństwa francuskiej firmy Pradeo przekazali informacje o kolejnym złośliwym oprogramowaniu na Androida. Wirusa na urządzenia mobilne zidentyfikowano w jednej z aplikacji, które znajdowały się w oficjalnym sklepie z aplikacjami - Google Play.

Sklep Google Play

Sklep Google Play

Program zmieniający zdjęcia w podobizny z komiksów i kreskówek w - Craftsart Cartoon Photo Tools - w rzeczywistości zawierał kod złośliwego oprogramowania, który służył do wykradania danych uwierzytelniających do Facebooka.

Zobacz również:

  • Ta technika rozwiązuje problem ograniczonej wielkości okien kontekstowych obsługujących modele językowe LLM
  • Jak zachować bezpieczeństwo podczas pobierania aplikacji?

Aplikacja od czasu publikacji w Sklepie Play została pobrana przez ponad 100 tysięcy użytkowników.

W kodzie źródłowym Craftsart Cartoon Photo Tools francuscy badacze do spraw bezpieczeństwa wykryli złośliwe oprogramowanie o nazwie Facestealer. Jak sama nazwa wskazuje służy ono do kradzenia tożsamości online użytkowników.

Program został szybko zgłoszony do Google, a firma usunęła go z oficjalnego sklepu z aplikacjami.

Craftsart Cartoon Photo Tools łączy się z domeną zarejestrowaną w Rosji. Przez wiele lat była ona powiązana z innymi aplikacjami posiadającymi w swoim kodzie źródłowym złośliwe oprogramowanie.

Niestety w ciągu ostatnich kilku tygodni Craftsart Cartoon Photo Tools to kolejny przypadek zawirusowanej aplikacji, która skutecznie ominęła zabezpieczenia Play Protect i trafiła do oficjalnego sklepu z aplikacjami do Google. Użytkownicy smartfonów z Androidem powinni uważnie dobierać aplikacje i czytać opinie o nich przed pobraniem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200