Nie żyje twórca formatu GIF

Multimedialny format GIF – bez którego trudno sobie obecnie wyobrazić funkcjonowanie internetu - powstał pod koniec lat osiemdziesiątych i jego twórcą był Steve Wilhite. Wczoraj świat obiegła wiadomość, że Steve Wilhite zmarł w wieku 74 lat na skutek powikłań po zachorowaniu na Covid.

Świat powinien mu być wdzięczny za miliony grafik i animowanych obrazów, które stały się w ostatnich dekadach swego rodzaju uniwersalnym językiem, doskonale zastępującym słowa. Format został oficjalnie zaprezentowany w 1987 roku, gdy Steve Wilhite pracował w firmie CompuServe.

To właśnie wtedy Steve Wilhite pracował nad algorytmem kompresującym pliki multimedialne w taki sposób, aby nie traciły na ostrości, szybko się ładowały i mogły być obsługiwane przez dowolny komputer. I tak narodził się Graphics Interchange Format (czyli GIF), a pierwszym obrazem wykorzystującym ten format był samolot widoczny na tle pełnego chmur nieba. Pliki tego typu są obecnie nieodłączną częścią stron WWW, gdzie pozwalają tworzyć proste animacje bazujące na ograniczonej liczbie kolorów.

Zobacz również:

  • Amerykański Sidewalk firmy Amazon może być cenny dla biznesu
  • Freeform - aplikacja, dzięki której praca z plikami graficznymi nabiera nowego wymiaru
  • TikTok wspiera nowy tryb wyświetlania przekazów wideo

Pierwsze obrazy GIF nie miały wysokiej jakości z prostego powodu - były to czasy, gdy komputerowy były bardzo wolne, a prędkości transferu plików w sieci były bardzo, ale to bardzo niskie. Stephen Wilhite mieszkał w stanie Ohio, otrzymał prestiżową nagrodę Webby Lifetime Achievement Award.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200