Nie wypaść z zakrętu

W komputerach z Pentium 4 występują problemy wynikające z zastosowania nowej architektury.

W komputerach z Pentium 4 występują problemy wynikające z zastosowania nowej architektury.

Zakup pierwszych modeli komputerów z najwydajniejszymi układami Pentium 4 lub Athlon jest ryzykowny, a różnica wydajności może rozczarować. Takie komputery bowiem są oparte na nowej, nie sprawdzonej w praktyce, architekturze. Brak również oprogramowania, które wykorzystywałoby zaawansowane funkcje oferowane zarówno przez procesory, jak i tę architekturę.

Pierwsze problemy

W minionym okresie przedświątecznym Intel nie zdecydował się na promocję procesora Pentium 4, reklamując przede wszystkim Pentium III. Niektórzy uważają nawet, że firma jeszcze nie uruchomiła masowej produkcji Pentium 4 i obawia się, by popyt nie przewyższył podaży, co mogłoby skierować uwagę potencjalnych odbiorców na konkurencyjne systemy z Athlon.

Na to nakładają się wcześniejsze problemy związane z nową architek-turą. Niektóre z pierwszych modeli kompu- terów z Pentium 4 wy-cofano ze sprzedaży ze względu na kłopoty z chłodzeniem. Pojawiają się też krytyczne opinie na temat wydajności procesorów. Standardowe testy przeprowadzone m.in. w laboratoriach PC World i MicroDe- sign Resources wykazują, że podczas uruchamiania obecnie dostępnych aplikacji systemy z Pentium III 1 GHz niewiele ustępują komputerom z Pentium 4. Wyższa wydajność dotyczy tylko przetwarzania strumieni danych, np. wideo.

Co więcej, systemy z Pentium 4 są mniej wydajne niż wyposażone w najnowsze układy AMD - Athlon 1,2 GHz z 266 MHz szyną systemową i pamięcią DDR SDRAM. Lecz także AMD ma problemy. Dostawy pierwszych mo-deli komputerów z tym procesorem, oferowanych w USA przez MicronPC.com, wstrzymano ze względu na nadmierne drgania dźwiękowe, wywoływane przez współpracujące elementy: procesor Athlon, chipset 760 i pamięć DDR SDRAM. Choć nie stwierdzono błędu w tych układach, to okazało się, że hałas ten może być przyczyną zablokowania pracy procesora w 2-5% komputerów. Dlatego konieczna jest modyfikacja systemu i modele PC z nowymi wersjami Athlon 1,2 GHz prawdopodobnie będą dostępne dopiero w lutym br.

Niższe ceny

Dobrą wiadomością dla potencjalnych nabywców nowych komputerów są obniżki cen procesorów intelowskich, dotyczące Pentium 4 z zegarem 1,4 GHz (obniżka o 11%, do 574 USD w partiach po 1000 sztuk), a także Pentium III 750 MHz, 733 MHz, 700 MHz i 677 MHz i Celeron 766 MHz, które Intel przecenił w połowie grudnia do 173-155 USD w zależności od modelu. Wkrótce, być może jeszcze w styczniu, można oczekiwać znacznie większej redukcji cen. Przedstawiciele Intela oficjalnie zapowiedzieli, że Pentium 4 instalowane obecnie w komputerach PC kosztujących średnio ok. 2 tys. USD, do końca I kwartału br. pojawi się w modelach w cenie ok. 1500 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200