Nie tylko profesjonaliści

AutoSketch R5 to narzędzie do tworzenia prostych rysunków, przeznaczone dla okazjonalnych użytkowników oprogramowania CAD.

AutoSketch R5 to narzędzie do tworzenia prostych rysunków, przeznaczone dla okazjonalnych użytkowników oprogramowania CAD.

Firma Autodesk PSG (Personal Solutions Group) wprowadziła na rynek nową wersję pakietu AutoSketch Release 5, która jest przeznaczona przede wszystkim dla osób, które nie korzystają na co dzień z programów typu CAD, ale okazjonalnie chcą wykonać rysunki lub projekty. AutoSketch jest zestawem narzędzi do komputerowego wspomagania tworzenia rysunków 2-wymiarowych o uniwersalnym zastosowaniu. Pozwala na zapisywanie projektów w formacie DWG (AuroCAD). Jest też zgodny z Microsoft Office, oferuje interfejs podobny do Word lub Excel oraz możliwość współpracy z tymi aplikacjami. W porównaniu do profesjonalnych pakietów, takich jak AutoCAD, program ma ograniczone możliwości, ale jest też łatwiejszy w użyciu, ma mniejsze wymagania systemowe i jest tani - jego orientacyjna cena wynosi ok. 100 USD.

Obecnie dostępna jest jedynie wersja amerykańska AutoSketch, ale Autodesk PSG zamierza opracować angielską wersję międzynarodową oraz wersje zlokalizowane tego programu - dokładne terminy ich wprowadzenia do sprzedaży nie zostały jeszcze podane.

W porównaniu do AutoSketch 2.1, Release 5 wyposażono w nowy interfejs użytkownika oraz bogaty zestaw nowych funkcji, w tym m.in.:

* Application Wizard - kreatora, który ułatwia przygotowanie środowiska oraz dopasowanie interfejsu do specyficznych potrzeb użytkownika. Może on wybrać między możliwościami tworzenia projektu architektonicznego, mechanicznego, diagramu organizacyjnego lub dowolnego szkicu wykorzystującego załączone wzorce.

* Symbols Explorer - ułatwia przeglądanie dostępnych symboli, ich wprowadzanie do rysunków lub tworzenie własnych bibliotek elementów przez użytkownika.

* Funkcje umożliwiające publikowanie rysunków o formacie DWF (Drawing Web Format) w Internecie oraz wprowadzanie łączników do innych rysunków lub dokumentów Microsoft Office dostępnych w sieci.

* Draw Picture - moduł pozwalający na wprowadzanie do rysunku fotografii i skanowanych obrazów.

* Możliwość adaptacji siatek współrzędnych dla potrzeb użytkownika oraz dopasowania do nich położenia rysowanych obiektów.

* obsługa MDI (Multiple Document Interface) - pozwala na jednoczesną pracę z wieloma rysunkami lub wyświetlanie wielu części jednego rysunku równolegle.

Minimalne wymagania systemowe pakietu AutoSketch R5 to komputer z procesorem 486DX/66, 8 MB RAM, 41 MB pamięci dyskowej, karta grafiki i monitor VGA oraz system Windows 95 lub Windows NT 4.0.


TOP 200