Nie tylko profesjonaliści

AutoSketch R5 to narzędzie do tworzenia prostych rysunków, przeznaczone dla okazjonalnych użytkowników oprogramowania CAD.

AutoSketch R5 to narzędzie do tworzenia prostych rysunków, przeznaczone dla okazjonalnych użytkowników .

Firma PSG (Personal Solutions Group) wprowadziła na rynek nową wersję pakietu AutoSketch Release 5, która jest przeznaczona przede wszystkim dla osób, które nie korzystają na co dzień z programów typu CAD, ale okazjonalnie chcą wykonać rysunki lub projekty. AutoSketch jest zestawem narzędzi do komputerowego wspomagania tworzenia rysunków 2-wymiarowych o uniwersalnym zastosowaniu. Pozwala na zapisywanie projektów w formacie DWG (AuroCAD). Jest też zgodny z Microsoft Office, oferuje interfejs podobny do Word lub Excel oraz możliwość współpracy z tymi aplikacjami. W porównaniu do profesjonalnych pakietów, takich jak AutoCAD, program ma ograniczone możliwości, ale jest też łatwiejszy w użyciu, ma mniejsze wymagania systemowe i jest tani - jego orientacyjna cena wynosi ok. 100 USD.

Obecnie dostępna jest jedynie wersja amerykańska AutoSketch, ale Autodesk PSG zamierza opracować angielską wersję międzynarodową oraz wersje zlokalizowane tego programu - dokładne terminy ich wprowadzenia do sprzedaży nie zostały jeszcze podane.

W porównaniu do AutoSketch 2.1, Release 5 wyposażono w nowy interfejs użytkownika oraz bogaty zestaw nowych funkcji, w tym m.in.:

* Application Wizard - kreatora, który ułatwia przygotowanie środowiska oraz dopasowanie interfejsu do specyficznych potrzeb użytkownika. Może on wybrać między możliwościami tworzenia projektu architektonicznego, mechanicznego, diagramu organizacyjnego lub dowolnego szkicu wykorzystującego załączone wzorce.

* Symbols Explorer - ułatwia przeglądanie dostępnych symboli, ich wprowadzanie do rysunków lub tworzenie własnych bibliotek elementów przez użytkownika.

* Funkcje umożliwiające publikowanie rysunków o formacie DWF (Drawing Web Format) w Internecie oraz wprowadzanie łączników do innych rysunków lub dokumentów Microsoft Office dostępnych w sieci.

* Draw Picture - moduł pozwalający na wprowadzanie do rysunku fotografii i skanowanych obrazów.

* Możliwość adaptacji siatek współrzędnych dla potrzeb użytkownika oraz dopasowania do nich położenia rysowanych obiektów.

* obsługa MDI (Multiple Document Interface) - pozwala na jednoczesną pracę z wieloma rysunkami lub wyświetlanie wielu części jednego rysunku równolegle.

Minimalne wymagania systemowe pakietu AutoSketch R5 to komputer z procesorem 486DX/66, 8 MB RAM, 41 MB pamięci dyskowej, i monitor VGA oraz system Windows 95 lub Windows NT 4.0.


TOP 200