Nie tylko PowerPoint - najlepsze biznesowe narzędzia do prezentacji

Godziny spędzone nad tworzeniem prezentacji multimedialnych nie muszą oznaczać żmudnej pracy z PowerPointem. Oto najciekawsze alternatywy dla propozycji firmy Microsoft.

Microsoft PowerPoint to narzędzie, które wykorzystywane jest na codzień przez przeważającą większość pracowników biurowych. Prezentacje multimedialne wyświetlane są na szkoleniach, burzach mózgów, wykładach, prezentacjach raportów, spotkaniach z zarządem, u klientów oraz podczas mnóstwa innych aktywności biznesowych.

Najlepsze biznesowe zamienniki dla Microsoft PowerPoint
Źródło: Slidebean / Unsplash

Najlepsze biznesowe zamienniki dla Microsoft PowerPoint

Źródło: Slidebean / Unsplash

Praktycznie każdy pracownik dużej organizacji przynajmniej raz w życiu przygotowywał długa prezentację w Microsoft PowerPoint starając się, aby wyglądała nowocześnie i atrakcyjnie, a jednocześnie nie była przeładowana treściami oraz animacjami.

Zobacz również:

  • Najlepsze bezpłatne alternatywy dla pakietu Microsoft (Office) 365
  • Microsoft Office 365 - lista wersji, najważniejsze zmiany dla biznesu
  • W pozyskiwaniu środków AI jest lepsze od ludzi

Prezentacja multimedialna będąca dodatkiem do naszego wystąpienia ma za zadanie przykuwać uwagę naszych słuchaczy. Innym zadaniem prezentacji może być zachęcenie do zakupie naszych produktów lub usług. Dobrze przygotowana prezentacja pozwala wywrzeć odpowiednie wrażenie na naszym odbiorcy i przysłużyć się do podpisania umowy lub przekonania kierownictwa organizacji do naszego zdania.

Pracownicy biurowy doskonale znają narzędzie Microsoft PowerPoint chociaż nie zawsze są w stanie wykorzystać dostępne w nim funkcje. PowerPoint to niezwykle zaawansowane narzędzie do tworzenia prezentacji, które jest rozwijane od wielu lat. Mnogość funkcji, które pojawiły się na przestrzeni lat mogą przyprawiać o zawrót głowy nawet zaawansowanych użytkowników tworzących wiele prezentacji.

W niniejszym materiale prezentujemy najciekawsze alternatywy dla Microsoft PowerPoint, które można wykorzystać w biznesie. Oto nowoczesne narzędzia, które pozwalają szybko i wygodnie tworzyć efektywne prezentacje multimedialne.

Prezi

Prezi to jedno z najpopularniejszych usług do tworzenia prezentacji. Podobnie jak Microsoft 365 całość opiera się o model SaaS. W przypadku Prezi prezentacje wyglądają jednak zupełnie inaczej. Twórcy nie wiążą ich z klasycznym pokazem slajd po slajdzie. W Prezi pokazy tworzone są na tak zwanym wirtualnym płótnie, które pozwala na tworzenie slajdów w odmiennej kolejności, prezentowanie mapy myśli, odkrywania slajdów przed ich pokazaniem lub stworzenie prezentacji, która całkowicie zrywa ze slajdami i polega na przybliżaniu wybranych elementów mapy myślowej.

Prezi
Źródło: prezi.com

Prezi

Źródło: prezi.com

Prezi korzysta z platformy Adobe Air i pozwala na tworzenie treści 2,5D, które pozwalają na powiększanie i pomniejszanie elementów, a także poruszanie się pomiędzy wybranymi elementami po osiach X oraz Y.

Prezi rozwiane jest jedynie w wersji webowej. Oznacza to, że do tworzenia nie potrzeba dodatkowej aplikacji zainstalowanej na komputerze.

Wadą tworzenia prezentacji, które nie są pokazem slajdów są mocno ograniczone możliwości drukowania prezentacji.

Dostęp do pełnej wersji biznesowej kosztuje minimum 12 dolarów miesięcznie.

Link do usługi

Prezentacje Canva

Canva najcześciej kojarzona jest z rozbudowanym edytorem zdjęć online. W praktyce rozwiązanie to pozwala również na tworzenie ciekawych wizualnie prezentacji.

Canva
Źródło: canva.com

Canva

Źródło: canva.com

Ze względu na duże powiązanie z edytorem zdjęć w Canva stworzymy bardzo atrakcyjne wizualnie oraz nietypowe prezentacje. Już na pierwszy rzut widać, że nie korzystają one z wzorców udostępnianych w Microsoft PowerPoint.

Canva oddaje do dyspozycji użytkowników rozwiązanie Canva Presentation Maker. Znajduje się w nim wiele szablonów z możliwością swobodnego projektowania, które obejmuje zmianę czcionki, wyglądu, proporcji oraz układu elementów na slajdzie.

Wszystkie prezentacje podobnie jak w Prezi tworzone są poprzez aplikację online i zapisywane w chmurze należącej do Canva.

Dostęp do prezentacji Canva kosztuje 589,90 zł rocznie dla od 2 do 5 członków zespołu. W pakiecie udostępniany jest 1 TB miejsca w chmurze oraz dostęp do wszystkich funkcji premium edytora zdjęć.

Link do usługi

Visme

Trzecim narzędziem, które bardzo dobrze poradzi sobie jako zamiennik Microsoft PowerPoint jest Visme. Jest to rozwiązanie konkurencyjne dla Canvy. Visme również opiera się głównie na projektowaniu graficznym i posiada możliwość tworzenia dedykowanych prezentacji.

Visme
Źródło: visme.com

Visme

Źródło: visme.com

W zestawie otrzymujemy bardzo przejrzysty interfejs użytkownika, który jest czytelniejszy od tego zawartego w Canvie.

Visme pozwala na tworzenie dedykowanych przejść, animacji oraz ikonografik, które można wykorzystać w prezentacjach. Możliwe jest tworzenie animowanych ikon wedle naszych potrzeb, a całość odbywa się z wykorzystaniem bardzo prostych komend.

Co istotne Visme po utworzeniu prezentacji pozwala na wyeksportowanie jej również w formacie .pptx w pełni zgodnym z najnowszymi programami Microsoft PowerPoint niezależnie od zawartej w nich treści - twórcy gwarantują pełną zgodność.

Visme kosztuje 34,75 dolarów za użytkownika za miesiąc w rozliczaniu rocznym.

Link do usługi

Google Slides

Google posiada w swoim pakiecie biurowym program do tworzenia prezentacji o nazwie Google Slides (Prezentacje Google). Dostęp do niego dostępny jest po założeniu bezpłatnego konta w domenie Google. Nie potrzebne jest wykupienie subskrypcji Google Workspace (korporacyjnej) lub Google One (indywidualnej). Wyszukiwarkowy gigant udostępnia za darmo wszystkie funkcje zawarte w aplikacji Prezentacje Google.

Google Slides
Źródło: Google.com

Google Slides

Źródło: Google.com

Google Slides pozwala na tworzenie prezentacji od podstaw lub korzystając z chmury. Narzędzie posiada bardzo dobrze rozbudowany tryb współpracy na żywo. Wszystkie pliki zapisywane są w chmurze Google i dostępne dla wybranych przez użytkownika osób.

Rozwiązanie jest w pełni kompatybilne z innymi aplikacjami ekosystemu Google.

Google Slides do działania nie wymaga pobierania aplikacji, a prezentacje można pobrać w wielu uniwersalnych formatach.

Link do usługi

Apple Keynote

Posiadacze komputerów Mac w pakiecie z systemem macOS otrzymują pakiet biurowy iWork, w którego skład wchodzi program Keynote do tworzenia prezentacji. Jest to odpowiednik Microsoft PowerPoint w ekosystemie Apple. Aplikacja na komputery pozwala na tworzenie rozbudowanych pokazów slajdów z wieloma animacjami, unikalnymi przejściami oraz z dedykowanymi stylami.

Apple Keynote
Źródło: apple.com

Apple Keynote

Źródło: apple.com

Aplikacja Keynote jest całkowicie darmowa dla użytkowników komputerów firmy Apple. Program zapisuje pliki w formacie kompatybilnym z Microsoft PowerPoint, ale nie jest to domyślne ustawienie, co powoduje problemy z kompatybilnością.

Link do usługi

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200