Nie tylko PC - globalny spadek w sprzedaży laptopów

Sprzedaż komputerów przenośnych poszybowała w dół. Wszystko przez COVID-19 oraz zatrzymanie produkcji w Szanghaju.

Do sieci trafiły najnowsze informacje dotyczące sprzedaży komputerów przenośnych w drugim kwartale 2022 roku. Niestety wyniki sprzedażowe z kwietnia, maja i czerwca nie napawają optymizmem. Dostawy komputerów przenośnych na całym świecie zauważalnie spadły.

Stagnacja na rynku laptopów
Źródło: hp.com

Stagnacja na rynku laptopów

Źródło: hp.com

Dane przekazane przez Strategy Analytics dotyczące sprzedaży laptopów w drugim kwartale 2022 roku ukazują zauważalny spadek dostaw pomimo premiery nowych komputerów od Apple oraz wprowadzenia na rynek odświeżonych modeli na rok 2022 przez producentów sprzętu z Windowsem.

Zobacz również:

  • ChromeOS i biznes - takie połączenie ma coraz więcej sensu
  • Laptop, a może komputer stacjonarny? Jak wygląda rynek?
  • Rynek notebooków odrabia straty

W drugim kwartale 2022 roku ilość dostaw laptopów w drugim kwartale spadła o 15% w skali rok do roku. Analitycy informują, że to pokłosie "nowej normalności", złamanych łańcuchów dostaw oraz szalejącej inflacji. Dodają również, że po boomie na wymiany sprzętu w trakcie trwania pandemii, organizacje ograniczyły zakupu nowych notebooków.

Według jednego z analityków - Chiraga Upadhyay'a:

Konsumenci mają teraz inne priorytety, takie jak wyjazd na wakacje, zakup nowych ubrań czy remont domu, podczas gdy niektórzy podejmują również finansowe środki ostrożności ze względu na obawy związane z inflacją i recesją.

Najwięcej komputerów na rynek dostarczyło Lenovo (12,8 miliona), na drugim miejscu HP (10,5 miliona), a podium zamyka Dell z wynikiem 10,3 miliona. Na czwartym miejscu daleko poza podium znalazło się Apple, które sprzedało 4,8 miliona egzemplarzy. Gigant z Cupertino goniony jest przez Acera z wynikiem 4,3 miliona egzemplarzy.

Łącznie sprzedano 55,5 miliona egzemplarzy. Największy spadek zanotowało HP - 29% w skali rok do roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200