Nie tylko MS Teams - najlepsze narzędzia do współpracy online

Microsoft Teams często nazywany jest służbowym Messengerem. Podobnie, jak rozwiązanie od Facebooka (Meta), na rynku znajdziemy wiele ciekawych zamienników dla Microsoft Teams. Którymi warto się zainteresować?

Microsoft Teams wchodzący w skład pakietu Microsoft 365 to jeden z najpopularniejszych komunikatorów online wykorzystywanych w firmach na całym świecie. Rozwiązanie to zadebiutowało na rynku w 2017 roku, a swoją gigantyczną popularność zawdzięcza między innymi pandemii koronawirusa z 2020 roku.

Narzędzia do współpracy są podstawą dzisiejszego biznesu
Źródło: Marvin Meyer / Unsplash

Narzędzia do współpracy są podstawą dzisiejszego biznesu

Źródło: Marvin Meyer / Unsplash

Teams to niezwykle rozbudowane narzędzie, które służy do komunikacji wewnętrznej oraz zewnętrznej w wielu organizacjach. Microsoft Teams pozwala tworzyć konwersacje indywidualne, konwersacje grupowe, przestrzenie do współpracy online na plikach, dyski współdzielone oraz przeprowadzać wideokonferencje. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby z wykorzystaniem Microsoft Teams prowadzić również webinary oraz konferencje online.

Zobacz również:

  • Nowe drukarki MFP Sharp - tanie i wydajne drukowanie dla MŚP
  • Microsoft Office 365 - lista wersji, najważniejsze zmiany dla biznesu
  • Ta firma oferuje postkwantowe szyfrowanie danych E2EE
Microsoft Teams
Źródło: microsoft.com

Microsoft Teams

Źródło: microsoft.com

Ogromną zaletą Microsoft Teams jest rewelacyjna integracja z pakietem biurowym Microsoft 365. Teams to natywne rozwiązanie dostarczane przez Microsoft wszystkim organizacją korzystając z usług giganta z Redmond. Większość firm nie zaprząta sobie głowy szukaniem alternatyw dla Microsoft Teams. Co zrobić w przypadku, gdy Teams nie spełnia wymagań organizacji lub ta nie korzysta z usług firmy Microsoft? Na rynku znajdziemy wiele ciekawych narzędzi do współpracy online, które stanowią realną alternatywę dla Microsoft Teams. Część z nich oferuje również dodatkowe funkcjonalności, które nie są dostępne w usłudze rozwijanej przez Microsoft.

Cisco Webex

Cisco Webex znane również jako Webex by Cisco to jedna z najlepszych usług do współpracy online w organizacji. Oprogramowanie rozwijane przez firmę Cisco jest efektem wieloletnich doświadczeń Cisco w budowie sprzętu i infrastruktury sieciowej. Webex podobnie jak Teams oferuje możliwość przeprowadzania czatów indywidualnych, grupowych oraz wideorozmów. Rozwiązanie dodatkowo zintegrowano z Microsoft Azure w celu pobierania aktualnej struktury organizacyjnej oraz danych pracowników.

Cisco Webex
Źródło: cisco.com

Cisco Webex

Źródło: cisco.com

Przewagą Cisco Webex nad Microsoft Teams jest integracja z telefonami VoIP firmy Cisco. Webex pozwala na przekierowywanie połączeń z telefonów stacjonarnych na komputer lub telefon komórkowy pracownika. W momencie, gdy nie ma nas przy biurku lub pracujemy zdalnie wszystkie rozmowy realizowane są przez Webex z wykorzystaniem komputera lub telefonu komórkowego. Rozwiązanie wspiera również wirtualne numery stacjonarne - pozwala realizować telefonie VoIP wprost z telefonu komórkowego lub komputera.

Wadą Cisco Webex są wysokie koszty wdrożenia oraz wolniejsza stopa zwrotu.

Google Workspace

Google Workspace to pakiet usług konkurencyjnych dla Microsoft 365. Firma Google od wielu lat rozwija autorskie usługi dla organizacji, których trzonem jest poczta elektroniczna Gmail w połączeniu z dyskiem chmurowym Google Drive.

Google Meet
Źródło: blog.google

Google Meet

Źródło: blog.google

Wyszukiwarkowy gigant umożliwia tworzenie zespołów udostępniając im szereg aplikacji. Konkurencją dla Microsoft Teams będą dwa programy - Google Meet do przeprowadzania konferencji i czatów głowach oraz program Czat, który zastąpił Google Hangouts. Obie aplikacje działają wprost z przeglądarki i nie wymagają instalacji dodatkowych programów. Cały ekosystem Google Workspace jest również świetnie zintegrowany z urządzeniami pracującymi pod kontrolą Androida.

Google oferuje także swój pakiet biurowy, ale jego funkcjonalność odbiega od tej oferowanej przez Microsoft Office udostępniany w ramach subskrypcji Microsoft 365.

Przewagą Google Workspace jest brak konieczności instalacji wielu aplikacji na urządzeniach pracowników, lepsza współpraca i wymiana informacji pomiędzy usługami, łatwiejsze zarządzanie z wykorzystaniem jednej konsoli administracyjnej oraz wysoka użyteczność. Niestety skazą jest mniej zaawansowany pakiet biurowy, który w wielu organizacjach jest kluczowy.

Spike

Spike to nowoczesny komunikator dla organizacji, który w zamyśle ma przypominać pracownikom komunikatory sieciowe, z których korzystają na urządzeniach prywatnych. Spike został skoncentrowany wokół poczty elektronicznej. Umożliwia prowadzenie wideokonferencji, rozmów głosowych, czatów indywidualnych oraz grupowych. Z oprogramowaniem zintegrowano również listę zadań do wykonania, notatki oraz funkcję udostępniania plików.

Spike
Źródło: spikenow.com

Spike

Źródło: spikenow.com

Spike oferuje integrację wielu kalendarzy w jednym widoku oraz został dobrze zintegrowany z pocztą elektroniczną, która w większości organizacji jest głównym narzędziem pracy.

Minusem jest brak wsparcia dla platformy Linux.

Slack

Slack to bardzo popularne, darmowe (w podstawowym planie) narzędzie do komunikacji w grupach, które niezwykle często wykorzystywane jest przez startupy oraz niewielkie organizacje. Slack pozostaje własnością Salesforce. Rozwiązanie oferuje możliwość prowadzenia rozmów indywidualnych oraz grupowych, które zgromadzone są w różnych kanałach.

Slack
Źródło:  Stephen Phillips / Unsplash

Slack

Źródło: Stephen Phillips / Unsplash

Slack zasłynął na rynku niezwykle intuicyjnym interfejsem użytkownika, możliwością tagowania rozmów i kanałów oraz dostępnością na wszystkich popularnych platformach sprzętowych z natychmiastową synchronizacją danych. Aplikacja oferuje mnóstwo możliwości, które ułatwiają współpracę online. Dodatkowo producent udostępnia rozbudowane API pozwalające zintegrować Slack z innymi systemami wykorzystywanymi w organizacji.

Slack nie jest powiązany z żadnym dużym ekosystemem, co w zależności od podejścia może być wadą lub zaletą. Rozwiązanie nie posiada wbudowanego kalendarza oraz planera zadań.

Zoom

Jednym z największych alternatyw dla Microsoft Teams jest również aplikacja Zoom, która także swoją popularność zawdzięcza wybuchowi pandemii koronawirusa. Zoom koncentruje się wokół wideorozmów, ale posiada również funkcję Zoom Chat, która umożliwia prowadzenie konwersacji tekstowych pomiędzy użytkownikami oraz w grupie.

Zoom
Źródło: iyus sugiharto / Unsplash

Zoom

Źródło: iyus sugiharto / Unsplash

Zoom charakteryzuje się bardzo łatwym dołączaniem do spotkań, obecnością aplikacji na wszystkie popularne platformy oraz przemyślanymi dodatkami do wideorozmów. Usługa optymalizuje zużycie danych podczas korzystania z hotspotów, pozwala na tworzenie nieograniczonej liczby spotkań bez limitu czasowego oraz oferuje mnóstwo funkcji integracyjnych z innymi usługami lub rozwiązaniami. Jest ich znacznie więcej, niż w przypadki Microsoft Teams. Zoom umożliwia również dołączenie do wideokonferencji bez konieczności pobierania dodatkowej aplikacji przy zachowaniu najważniejszych funkcjonalności.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200