Nie będzie Office for Java

Corel zmienia swoją strategię i rezygnuje z wprowadzenia na rynek Office for Java.

Corel zmienia swoją strategię i rezygnuje z wprowadzenia na rynek Office for Java.

Corel Corp. nieoczekiwanie zrezygnował z rozwijania pakietu Office for Java, którego wersję beta wprowadzono do testów w kwietniu br. Był to pierwszy pełny pakiet aplikacji biurowych na platformę Java, który miał się pojawić na rynku. Niektórzy analitycy rynku sądzą, że decyzja ta to sygnał, że Java nie jest systemem dostatecznie dojrzałym do obsługi aplikacji o krytycznym znaczeniu dla użytkowników.

Paul Skillen, wiceprezes Corela odpowiedzialny za rozwój oprogramowania, starał się zmniejszyć znaczenie tej decyzji, mówiąc, że "jest to ewolucyjna zmiana strategii i pozostanie zaangażowany w rozwój aplikacji dla systemu Java". Technologie opracowane dla Office for Java będą w znacznej mierze wykorzystane w nowych pakietach przygotowywanych przez Corela. Będą to programy do obsługi pracy grupowej, poczty elektronicznej oraz aplikacje Java dla systemu Windows NT.

Zmodyfikowana strategia Corel Corp. przewiduje rozwój aplikacji biznesowych w trzech podstawowych kierunkach:

* Projekt pakietu o roboczej nazwie Remagen. Ma to być przeglądarka wykorzystująca technologię Java, umożliwiająca dostęp do rezydującego na serwerze pakietu biurowego Corel WordPerfect Suite 8, a nawet do . Remagen zapewni możliwość korzystania z aplikacji jednocześnie przez wielu użytkowników. Jest to technologia podobna do WinFrame firmy Citrix Systems Inc., na korzystanie z której Microsoft kupił licencję w maju br.

* CorelCentral na platformę Java. Jest to nowa wersja programu wprowadzonego już do WordPerfect Suite - pakietu do obsługi przepływu dokumentów przy pracy grupowej, zarządzania informacjami grupowymi i osobistymi wyposażonego w interfejs oraz funkcje przeglądarki WWW, uniwersalnej skrzynki dla poczty elektronicznej, obsługę faksów i poczty głosowej, a także kalendarz i terminarz. Ma on być przeznaczony przede wszystkim dla użytkowników, którzy nie wymagają wszystkich funkcji oferowanych przez pełne zestawy pakietów biurowych lub nie chcą ponosić względnie wysokiego kosztu ich zakupu. CorelCentral dla Java ma się pojawić na rynku latem 1998 r. Jest on podobny i będzie konkurował z zapowiadanym na listopad tego roku pakietem Kona, przygotowywanym przez Lotus Development Corp. Paul Skillen przyznaje, że funkcje obu programów są podobne, ale oprogramowanie Corela ma być bardziej zaawansowane.

* Kolejne wersje WordPerfect Suite. W dalszym ciągu Corel będzie rozwijał oprogramowanie do obsługi pracy biurowej i zapowiada kolejne ulepszone wersje zintegrowanego pakietu WordPerfect Suite.


TOP 200