Nie NAS czy SAN, ale CAS

Firma EMC wprowadziła na początku lutego do swojej oferty wiele nowych produktów (Clariion CX, Celerra NAS, Symmetrix DMX i Centera). Najciekawszym produktem wydaje się być ta ostatnia stacja (Centera), co do której nie wszyscy są pewni, do jakiej kategorii powinno się ją zaliczyć. A jest to stacja CAS.

Użytkownicy systemów Symmetrix mają teraz nowy, dużo wydajniejszy produkt. Z kolei użytkownicy systemów Clariion mogą aktualizować swoje starsze produkty, wprowadzając do nich nowe opcje. Zwolennicy systemów NAS dostali do ręki produkt pełniący rolę serwera plików i bramy, którą można dołączać do sieci SAN (serwer NAS stanowi wtedy jeden z elementów sieci SAN).

Centera jest natomiast produktem, z którym wielu użytkowników ma kłopot, nie wiedząc do jakiej grupy tę stację zaliczyć. Nie jest to przecież stacja DAS, ale też nie NAS czy SAN. EMC twierdzi, że jest to stacja CAS (content addressed storage), czyli pamięć adresowana zawartością. Urządzenie takie charakteryzuje się tym, że przechowuje tylko dane określonego rodzaju. Mogą to być np. wiadomości e-mail lub informacje medyczne o pacjentach. CAS to nowa kategoria pamięci masowych, które są w określonych środowiskach bardzo przydatne. Niewielu jest jednak jeszcze użytkowników, którzy rozumieją ideę pamięci masowych CAS i wiedzą, gdzie się je powinno stosować.

Mówiąc najprościej, za pomocą pamięci CAS można budować środowiska, w których zarządzanie danymi spełnia wymagania określonej aplikacji, bądź to biznesowej, finansowej, czy każdej innej zawiadującej danymi w określony sposób.

Dane są wtedy należycie chronione, użytkownik może się do nich szybko dostać, zachowują one integralność i można je przechowywać zgodnie z wymaganiami stawianymi przez regulacje prawne obowiązujące w danej dziedzinie (chodzi tu np. o wymogi dotyczące cyklu życia informacji). Jak wiadomo, cyklem życia informacji zarządzają aplikacje ILM (Information Lifecycle Management ILM). Koszt przechowywania danych w urządzeniach CAS jest zazwyczaj niższy niż w przypadku tradycyjnych pamięci masowych. EMC twierdzi, że Centera oferuje dużo więcej możliwości niż klasyczne rozwiązanie CAS. Stacja może współpracować z systemami "mainframe" i wymieniać dane między takimi systemami i środowiskami Windows oraz Unix.

Osoby zainteresowane technologią CAS mogą zajrzeć na następujące witryny, gdzie znajdą więcej informacji na ten temat:http://www.permabit.com ihttp://www.outerbay.com .

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200