Nicira SDN - wirtualizacja sieci i SDN

Nowe oprogramowanie do wirtualizacji sieci i tworzenia systemów SDN - sieci konfigurowanych programowo - zaprezentowała mało znana firma Nicira.

Nicira wprowadziła do sprzedaży swój pierwszy produkt - NVP (Network Virtualization Platform). Jest to oprogramowanie SDN (Software Defined Network) instalowane w wirtualnych przełącznikach znajdujących się w centrum danych. NVP odwzorowuje wszystkie funkcje obsługiwane przez urządzenia w sieci fizycznej, a więc opcje związane z bezpieczeństwem, zarządzaniem politykami QoS, obsługą zarówno warstwy drugiej, jak i funkcji warstw wyższych, na przykład zapór sieciowych. Platforma zawiera biblioteki API umożliwiające współpracę z klasycznymi hiperwizorami oraz zestaw narzędzi pozwalających na koordynację działania systemu z oprogramowaniem wirtualizacyjnym. Ponadto w skład NVP wchodzi biblioteka OpenFlow API, która pozwala na automatyczne programowanie i programową modyfikację parametrów przełączników zgodnych z tym standardem.

Platforma NVP traktuje fizyczną infrastrukturę sieciową jako podstawę do działania systemu wykorzystującego protokół IP. Przedstawiciele Nicira zapewniają, że oprogramowanie NVP jest zgodne z urządzeniami sieciowymi praktycznie każdego producenta i może być instalowane bez problemu w każdej istniejącej sieci.

Działanie zwirtualizowanych sieci NVP zostało sprawdzone praktycznie - od lipca 2011 r. oprogramowanie jest wykorzystywane w systemach firm AT&T, eBay, Fidelity Investments, NTT oraz Rackspace.

Warto wyjaśnić, że Nicira to firma, która powstała w 2007 r., a jej celem od początku było opracowanie technologii pozwalającej na wirtualizację sieci w centrach przetwarzania danych, a nie samych serwerów lub pamięci masowych, jak w wypadku typowych hiperwizorów VMware, Hyper-V lub XenServer.

Zwirtualizowana sieć ma z założenia ułatwić przenoszenie maszyn wirtualnych i dopasowywanie obciążeń zarówno wewnątrz centrum danych, jak i podczas wymiany danych z innymi ośrodkami.

Przedstawiciele Nicira twierdzą, że obecna skomplikowana, kosztowna i podatna na awarie architektura sieci jest największą barierą w popularyzacji cloud computing. "Konfiguracja sieci jest trudna, gdy wymagane jest przenoszenie maszyn wirtualnych lub trzeba uruchomić usługę dla nowego użytkownika. Udostępnienie nowej aplikacji zajmuje często nawet 7 dni" - mówi Martin Casado, TCO w Nicira. "A wykorzystując wirtualizację, rekonfigurację sieci można wykonać w 30 sekund" - dodaje.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200