Niby takie same, ale inne

Novell równolegle z wprowadzeniem NDS 8 do Windows NT i Solarisa zmienił nazwę produktu na NDS eDirectory. Rozdzielił też dotychczasowy NDS na dwa produkty.

Novell równolegle z wprowadzeniem NDS 8 do Windows NT i Solarisa zmienił nazwę produktu na NDS eDirectory. Rozdzielił też dotychczasowy NDS na dwa produkty.

Novell wprowadził na rynek dwa nowe produkty: wieloplatformowe usługi katalogowe NDS eDirectory oraz oprogramowanie NDS Corporate Edition. Pierwszy z pakietów to w rzeczywistości nic więcej niż NDS 8, który dla systemu NetWare udostępniono w maju br. Obecnie firma dostarcza go jako eDirectory równolegle dla NetWare, Windows NT i Solarisa. Zapowiada również, że w przyszłym roku wprowadzi wersje dla Linuxa, Windows 2000 oraz Unixa Tru64 firmy Compaq. Zmiana nazwy produktu ma podkreślić jego niezależność od platformy systemowej i zgodność ze standardami internetowymi.

eKatalog

NDS eDirectory to katalogi przygotowane pod kątem zastosowań internetowych. Zapewniają one skalowalność umożliwiającą obsługę wielu milionów użytkowników, co jest szczególnie istotne w przypadku tych serwisów internetowych, które dostarczają personalizowane informacje i usługi. Podstawowym protokołem komunikacyjnym eDirectory jest LDAP 3.1, za pośrednictwem którego wszystkie aplikacje mogą w standardowy sposób odwoływać się do zasobów przechowywanych w ramach usług katalogowych.

Nowe usługi katalogowe Novella nie są drogie. Są dostępne w cenie 2 USD za licencję dla jednego użytkownika. Nie mają one jednak takich funkcji, jaką otrzymywał nabywca NetWare 5 wraz z NDS 8. Standardowo nie zawierają bowiem możliwości zarządzania zasobami systemowymi, takimi jak drukarki, pliki oraz konta użytkowników systemów Windows NT i Solaris. Zadania te pozwala realizować drugi z wprowadzonych na rynek pakietów - NDS Corporate Edition. Licencja na jego wykorzystanie jest jednak znacznie droższa i kosztuje 26 USD dla jednego użytkownika.

Kolejne wersje systemu NetWare nie będą już wyposażone w zwykły NDS, lecz wyłącznie w NDS eDirectory. W celu osiągnięcia pełnej funkcjonalności zarządzania zasobami heterogenicznymi sieci z poziomu NDS-u, będą oni musieli zakupić dodatkowo NDS Corporate Edition.

Windows 2000

Aby zachęcić użytkowników systemów Windows NT i Solaris do wykorzystania NDS eDirectory, firma udzieliła im specjalnych warunków zakupu tego produktu. Każdy, kto zakupi serwer Windows 2000 w ciągu 90 dni od chwili jego premiery lub przed końcem br. system Solaris 7 i jednocześnie zdecyduje się na zakup NDS eDirectory, otrzyma bezpłatnie licencje dla 100 użytkowników.

W ten sposób Novell chce przekonać użytkowników do wykorzystania eDirectory, zamiast usług katalogowych Active Directory, które będą podstawą Windows 2000. Jako główne zalety własnego rozwiązania, które przewyższyły osiągi produktu katalogowego Microsoftu, firma wymienia lepszą skalowalność oraz wieloplatformowość. Zauważyć trzeba również, że Active Directory to pierwsza wersja tego produktu, w której mogą znaleźć się jeszcze liczne błędy.

Novell zamierza dostarczyć NDS eDirectory i NDS Corporate Edition, obsługujące Windows 2000, w pierwszej połowie przyszłego roku.

Przyszłość

Novell zapowiedział także, jakich rozszerzeń należy się spodziewać w kolejnej, dziewiątej już wersji usług katalogowych NDS. Według zapowiedzi prezesa Novella Erica Schmidta, będą one w pełni zintegrowane z internetowym systemem nazewnictwa DNS. Pozwoli to użytkownikom Internetu na bezpośrednie odwoływanie się do zasobów przechowywanych w ramach NDS-u za pośrednictwem pełnej ścieżki domenowej.

Nowy NDS będzie zgodny również ze standardem DirXML, umożliwiającym zasilanie usług katalogowych danymi pochodzącymi ze źródeł, które nie są jeszcze zintegrowane z usługami katalogowymi, np. starsze aplikacje.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200