Niagara przyspiesza

Sun przyspieszy premierę wielordzeniowych układów Niagara kosztem spowolnienia prac nad UltraSPARC IIIi+.

Sun przyspieszy premierę wielordzeniowych układów Niagara kosztem spowolnienia prac nad UltraSPARC IIIi+.

Sun Microsystems zmienia harmonogram premier serwerów na najbliższe kilkanaście miesięcy, nadając większy priorytet pracom związanym z rozwojem systemów opartych na układach Niagara. Ich premiera miała się odbyć w pierwszej połowie przyszłego roku, jednak prototypowe instalacje mogą trafić do klientów jeszcze w tym roku, by jak najszybciej stawić czoło serwerom z 2-rdzeniowymi układami AMD, Intela i IBM.

Więcej na szali

Przyspieszenie prac nad procesorem Niagara i opartymi na nich serwerami stanowi dla Sun Microsystems szansę. Niagara to 8-rdzeniowy układ zdolny równolegle sprzętowo obsłużyć 32 wątki. Oferuje też wielokrotny wzrost wydajności obsługi typowych obciążeń przy zachowaniu dobrej charakterystyki cieplnej. Serwer z jednym procesorem Niagara ma zapewniać - jak deklaruje Sun - minimum 15-krotny wzrost szybkości przetwarzania wobec serwerów z układami x86.

Skupienie zasobów na nowych konstrukcjach spowoduje opóźnienie w przygotowaniu innych układów, m.in. UltraSPARC IIIi+, ale z wypowiedzi Andreasa Ingrama dla serwisu News.com wynika, że Sun jest skłonny podjąć to ryzyko. Tym bardziej, że dla Suna decyzja ta nie jest całkiem swobodna ze względu na wprowadzenie przez AMD i Intela układów 2-rdzeniowych. "Możemy zdecydować się na wypuszczenie procesorów Niagara jeszcze przed premierą Sparc IIIi+. Wierzymy, że dostarczenie procesorów w tej kolejności może przynieść więcej wartości zarówno nam, jak i naszym klientom" - mówi A. Ingram.

Nie szybciej, lecz wydajniej

Układy Niagara nie będą istotnie szybsze niż UltraSPARC IIIi+. Ich zaletą ma być efekywniejsze zarządzanie przetwarzaniem. Wydajność będzie osiągana przez równoległe wykonywanie wielu operacji, które w układach jednordzeniowych są wykonywane sekwencyjnie - to po pierwsze. Po drugie, równoległe przetwarzanie będzie powiązane z predykcyjnym przetwarzaniem rozgałęzień. Oznacza to, że procesor wykonuje kilka wzajemnie alternatywnych operacji awansem - zanim jeszcze kod lub użytkownik zdecydują, która operacja ma mieć miejsce.

Trzecim czynnikiem przyspieszającym będzie efektywne wykorzystanie czasu oczekiwania na pobranie danych z pamięci. Procesy, do wykonania których potrzebne będzie pobranie danych z pamięci, nie będą wstrzymywać wykonania procesów, które mogą być przetworzone natychmiast. Takie techniki są wykorzystywane już teraz, jednak możliwość przetworzenia aż 32 wątków zmienia postać rzeczy.

Oprócz zasadniczo odmiennego podejścia do przetwarzania kodu, zaletą Niagary ma być oszczędność energii. Procesor Suna ma konsumować maksymalnie 56 W, podczas gdy Opteron wymaga 95 W, zaś układy Xeon od 90 i 130 W. To istotna różnica, zwłaszcza z punktu widzenia dużych centrów danych, gdzie zużycie energii jest obecnie jednym z bardziej istotnych wskaźników decydujących o zakupie serwerów.

UltraSPARC IV+ 1,8 GHz i 2 GHz

Oprócz serwerów z układami Niagara, w drugiej połowie br. na rynku ma pojawić się wysoko wydajna wersja serwerów z już oferowanymi 2-rdzeniowymi układami UltraSPARC IV+. Nowe serwery będą zawierać układy taktowane zegarami 1,8 i 2 GHz oraz 2 MB pamięci podręcznej L2. Powiększona będzie także pamięć L3 umieszczona na płycie głównej.

Nowe układy mają pobierać ok. 100 W energii. Zgodnie z tym, co już pisaliśmy, Sun zamierza dalej inwestować w serwery z układami AMD Opteron, na których uzyskuje marże większe niż na serwerach z układami Intela.


TOP 200