Neuralink chce połączyć mózg człowieka bezpośrednio z komputerem

Amerykańska firma neurotechnologiczna Neuralink zapowiada, że zacznie już w przyszłym roku wszczepiać do mózgów ludzi mających poważne urazy rdzenia kręgosłupa specjalne układy scalone (tzw. mikrochipy), dzięki którym będą w stanie odzyskać władzę w nogach, a lekarze będą mogli leczyć różnego rodzaju schorzenia neurologiczne. W dalszej perspektywie mikrochip może pełnić rolę interfejsu pozwalającego komunikować się mózgowi bezpośrednio z komputerem.

Foto: David Cassolato/Pexels

Firma Neuralink powstała w 2016 roku, jednym ze jej współzałożycieli był Elon Musk. Postawiła ona sobie ze cel konstruowanie mikrochipów, które będą wszczepiane do ludzkiego mózgu, gdzie będą pełnić rolę interfejsu łączącego bezpośrednio ten organ ze światem zewnętrznym oraz pozwolą leczyć szczególnie groźne i trudne choroby, takie jak urazy rdzenia kręgowego czy zaburzenia neurologiczne.

Prowadzone dotąd przez firmę testy na małpach pokazały, że jest to absolutnie bezpieczna i zdająca egzamin procedura, spełniając wszystkie oczekiwania, które w niej wcześniej pokładano. Na początku tego roku Neuralink opublikował nawet nagranie wideo przedstawiające małpę, która komunikuje się z komputerem (chodzi o prostą grę wideo Pong, symulującą grę w tenisa stołowego) za pomocą urządzenia Neuralink.

Zobacz również:

  • Nowe drukarki MFP Sharp - tanie i wydajne drukowanie dla MŚP
  • Neuralink - chip w mózgu może sterować komputerem

Wyjątkowość tego zdarzenia polega na tym, że małpa komunikuje się z komputerem bez użycia rąk, przekazując mu swoje decyzje za pomocą impulsów elektrycznych generowanych przez mikrochip, który jest sterowany mózgiem zwierzęcia. Firma zapewnia też, opracowane przez nią standardy wszczepiania tego typu układów w tkanki człowieka są znacznie wyższe od tych, jakie zostały zdefiniowane przez amerykańską agencję FDA (Food and Drug Administration; Agencja ds. Żywności i Leków).

Neuralink nie jest jedyną firmą rozwijającą technologię interfejsu mózgowego. W połowie tego roku niewielka firma biotechnologiczna Synchron uzyskała zgodę FDA na rozpoczęcie podobnych badań na ludziach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200