Network Computing - nowości i plany firmy Sun

Sun zapowiedział 1 lutego, na odbywającej się co kwartał konferencji, swoje nowe produkty, które wprowadzi w najbliższym czasie na rynek. Wszyscy spodziewali się większych nowości w obszarze serwerów, których tym razem nie było.

Obserwatorzy sądzili, że Sun ujawni swoje plany dotyczące dwóch ważnych tematów: pierwszy dotyczy instalowania szybszych procesorów w serwerach klasy średniej i najwyższej (które są obecnie oparte na dwurdzeniowych układach UltraSparc IV), a drugi nowych serwerów opartych na układach Opteron. Tak się nie stało.

Nieoficjalnie mówi się, że firma pracuje nad zupełnie nową platformą obliczeniową, w której serwery i pamięci masowe są ze sobą zintegrowane w dużo większym stopniu niż ma to miejsce obecnie. Do tego ma dojść oprogramowanie wirtualizujące dane, a wszystkim będzie zarządzać system Solaris 10.

Zobacz również:

  • Najszybszy Helios w Cyfronecie

Sun produkuje obecnie dwa serwery kasetowe oparte na układach Opteron; dwuprocesorowy serwer Sun Fire V20z i czteroprocesorowy serwer V40z. W połowie tego roku Sun zamierza instalować w tych serwerach dwurdzeniowe układy Opteron, dzięki czemu staną się one serwerami cztero i ośmioprocesorowymi. Kolejną nowością ma być serwer wyposażony w osiem dwurdzeniowych układów Opteron, czyli 16 procesorowy system obliczeniowy. Data wprowadzenia tego produktu na rynek nie została ujawniona.

Sun modyfikuje natomiast serwery klasy podstawowej Fire V210 i V240, które dysponują obecnie szybszymi procesorami UltraSparc IIIi (1,6 GHz). Procesor UltraSparc IIIi (nazwa kodowa Jalapeno) jest "odchudzoną" wersją jednordzeniowego procesora UltraSparc III (Cheetah), który Sun instalował przez lata w swoich serwerach klasy "enterprise", do momentu gdy zaczął latem 2004 r. instalować w nich układy UltraSparc IV (Jaguar). Układ UltraSparc IV jest obecnie taktowany zegarem 1,2 GHz i pracuje o ok. 80 do 85% wydajniej niż układ UltraSparc III.

Sun instaluje obecnie układ UltraSparc IIIi 1,34 GHz w serwerze V210 (wysokość 1U, dwa dyski 73 GB, do 8GB pamięci RAM). Serwer, razem z oprogramowaniem Solaris 9 i Java Enterprise System, wyposażony w jeden procesor, pamięć RAM o pojemności 512 MB i jeden dysk, kosztuje 3145 USD. Serwer V210 w pełnej konfiguracji kosztuje 8845 USD.

Drugi produkt tej linii, Sun Fire V240 ma wysokość 2U, dzięki czemu można go łatwo rozbudowywać. Serwer wyposażony w jeden procesor UltraSparc IIIi 1,34 GHz, 512 MB pamięci RAM i w jeden dysk kosztuje 3695 USD. Serwer w rozbudowanej konfiguracji (dwa procesory UltraSparc IIIi 1,5 GHz, 8 GB pamięci RAM i dwa dyski) kosztuje 11 295 USD.

Wydawało się, że Sun zwiększy szybkość zegara taktującego układy UltraSparc IV do wielkości 1,34GHz i 1,5GHz. Wygląda na to, że użytkownicy będą się musieli zadowolić układami UltraSparc IV taktowanymi zegarem 1,05 GHz i 1.2GHz, do momentu gdy na rynek wejdzie układ UltraSparc IV+ (Panther), co ma nastąpić w połowie 2005 r.

Układ Panther będzie prawdopodobnie docelowo taktowany zegarem od 1,8GHz do 2GHz, ale pierwsza wersja tego procesora ma być taktowana zegarem 1,6 GHz. Powód - układ będzie produkowany w oparciu o nowatorską technologię 90 nanometrów (opracowaną przez firmę Texas Instruments) i Sun chce najpierw wypróbować niższe częstotliwości, zanim przejdzie na wyższe szybkości.

Układ Panther będzie zawierać wewnętrzną pamięć buforową L2 o pojemności 2 MB. Układ Jaguar dysponuje większą pamięcią L2 (16 MB) , ale pracuje wolniej, ponieważ jest bufor zewnętrzny. Sun będzie wyposażać układ Panther w zewnętrzną pamięć buforową L3 o pojemności 32 MB, co przyczyni się walnie do zwiększenia wydajności tego procesora.

Sun przewiduje, że serwer wyposażony w układy Panther 1,2 GHz będzie pracować dwa razy wydajniej niż taki sam serwer wyposażony w układy Jaguar 1,2 GHz.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200