Netware na serwerach Apple z PowerPC

Novell Inc. udostępnił ostatnio implementację NetWare 4.1 na serwery Apple, oparte na procesorze PowerPC.

Novell Inc. udostępnił ostatnio implementację NetWare 4.1 na serwery Apple, oparte na procesorze PowerPC.

Zarówno klienci, jak i obserwatorzy rynku od dawna uskarżali się na brak usług sieciowych LAN, zoptymalizowanych dla procesora PowerPC. Nie ulega wątpliwości, że pojawienie się najbardziej popularnego oprogramowania sieciowego na tej platformie zwiększy zainteresowanie nią dużych korporacji. Wygrają na tym nie tylko serwery Apple, ale także Macintoshe w ogólności, gdyż Novell nie planuje przeniesienia NetWare na inne komputery oparte na PowerPC poza Apple.

"Netware dla PowerPC da firmie Apple potencjalnie dynamiczną platformę serwerów" stwierdził Michael Pastore, szef służb informatycznych Entex w Rye Brook, New York. Dodał jednak, że: "Nie jest to krok w kierunku uczynienia produktów firmy Apple dominującym elementem rynku serwerów. Najpierw komputery stacjonarne muszą uzyskać akceptację ze strony dużych korporacji."

Promocja oprogramowania zbiegła się w czasie z pojawieniem się na rynku komputerów z serii Apple WorkGroup: Server 6150, 8150 oraz 9150 na procesorze PowerPC. Równocześnie dostępne już są płyty główne do serwerów opartych na procesorze 68040, umożliwiające rozszerzenie do PowerPC.

Przeniesiona na serwery Power Macintosha wersja Netware będzie zgodna z Provo, opartą na Utah wersją Novella. Wszystkie moduły NLM (NetWare Loadable Modules) będą ponownie przekompilowane na procesor RISC.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200