Netia przedstawiła plany swojej spółki internetowej.

Netia przedstawiła plany dotyczące rozwoju usług internetowych. W ofercie jej spółki zależnej - Internetii - znajdą się m.in. usługi dostępowe, portale, a także usługi dla przedsiębiorstw. Firma ogłosiła również dwa alianse: ze spółką EuroZet, właścicielem Radia Zet i Agorą, wydawcą Gazety Wyborczej.

Netia przedstawiła plany dotyczące rozwoju usług internetowych. W ofercie jej spółki zależnej - Internetii - znajdą się m.in. usługi dostępowe, portale, a także usługi dla przedsiębiorstw. Firma ogłosiła również dwa alianse: ze spółką EuroZet, właścicielem Radia Zet i Agorą, wydawcą Gazety Wyborczej.

<B>Nie całkiem za darmo</B>

Podstawą do świadczenia usług internetowych przez Internetię ma być posiadana przez firmę ogólnopolska sieć łączy światłowodowych. Ich obecna długość zbliżona jest do 3 tys. km, a do końca 2000 r. ma osiągnąć nawet 5 tys. km. Infrastrukturę IP dla Netii zbudował pod koniec 1999 r. Ericsson. Klienci uzyskają dostęp do Internetu na różne sposoby: przez połączenia dodzwaniane (dial-up), łącza dzierżawione xDSL oraz łącza bezprzewodowe w technologii radiowej LMDS.

Od 1 maja b.r. abonenci Netii uzyskają bezpłatny dostęp do 3 skrzynek pocztowych o pojemności 15 MB każda, oraz płytę CD z oprogramowaniem internetowym (przeglądarki, narzędzia oraz oprogramowanie pozwalające na łatwą konfigurację usług poczty). Firma powstrzymuje się jednak od jednoznacznych deklaracji co do cen usług dostępowych. Mówi się zarówno o opłatach "za impulsy" po cenie o 20% niższej od 3 minutowej rozmowy lokalnej, a jednocześnie ogłaszane są plany wprowadzenia opłat zryczałtowanych na poziomie równowartości ok. 20 USD. "Na pewno będziemy oferować całą gamę usług, jednak nie chcę w tej chwili zdradzać strategii produktowej" - mówi Krzysztof Świerczyński, dyrektor wykonawczy Internetii.

<B>Nie rezygnuj z niczego</B>

Internetia ma apetyt na wszelkie możliwe usługi związane z Internetem. Oprócz usług dostępowych chce także oferować dzierżawę łączy szerokopasmowych innym dostawcom, budować sieci wirtualne dla przedsiębiorstw, oferować rozwiązania z dziedziny handlu elektronicznego, a nawet usługowo udostępniać aplikacje w sieci (model ASP) i prowadzić usługi konsultingowe. Trudno jest jednak ocenić, czy, kiedy i w jaki sposób firma zamierza swoje plany zrealizować.

Wspólnie z firmą EuroZet, właścicielem Radia Zet Internetia ma zamiar utworzyć spółkę, która będzie tworzyć portale wertykalne (tematyczne) dostarczające wiadomości i rozrywkę. Przedsięwzięcie to będzie całkowicie niezależne od istniejących witryn Netii i Radia Zet. Wstępna wersja portalu Internetii ruszy wraz z uruchomieniem usług dostępowych tj. 1 maja b.r.

<B>Wzajemna promocja</B>

Internetia zawiązała także alians strategiczny z Agorą, wydawcą Gazety Wyborczej. Celem aliansu, jak mówią przedstawiciele firm, będzie na początku wzajemna promocja w Internecie. W praktyce będzie to polegać na umieszczaniu łączy na stronach internetowych. Można jedynie spekulować czy w przyszłości tworzone niezależnie portale Internetii i Agory zostaną połączone.

Netia nie podała do publicznej wiadomości żadnych danych dotyczących wielkości potencjalnych inwestycji w Internet. Prawdopodobnym powodem takiej sytuacji jest oczekiwanie z ich ujawnieniem do debiutu Netii na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200