Netbook za złotówkę? 7 powodów na tak

4. Niższe ceny

Wraz z popularyzacją rozwiązań stosowanych w netbookach spadają koszty ich wytworzenia. Dzięki wykorzystaniu efektu skali producenci mogą dalej redukować koszty produkcji. Równolegle, wraz z rozwojem technologii, tanieją wszystkie najważniejsze komponenty tego typu komputerów - ekrany ciekłokrystaliczne, pamięci oraz mobilne procesory i dyski SSD. Z drugiej strony chęć utrzymania konkurencyjności wymusza spadek marż.

5. Silniejsza konkurencja na rynku

W ciągu minionego roku na rynku zadebiutowało kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt różnych modeli komputerów typu netbook. Do firmy Asus dołączyły m.in. firmy MSI, Lenovo, Dell, czy HP. Niebawem na rynek mają trafić tego typu urządzenia ze stajni firm takich jak Fujitsu-Siemens, Samsung, Toshiba i LG. W związku ze wzrostem liczby konkurentów producentom komputerów przenośnych będzie szczególnie zależało na zwiększeniu sprzedaży i liczby kanałów handlowych, na tym, dość młodym i w dużej mierze niezagospodarowanym, rynku. Co ciekawe często to właśnie w firmach telekomunikacyjnych dostawcy sprzętu upatrują partnerów handlowych. Z nieoficjalnych informacji wynika, że o wsparcie największych amerykańskich firm telekomunikacyjnych zabiega m.in. koncern HP. Zapewne konkurenci szybko pójdą w jego ślady.

6. Zmieniające się potrzeby

Można odnieść wrażenie, że okres euforii związanej z możliwością mobilnego dostępu do Internetu powoli mija. Coraz więcej osób wykorzystuje urządzenia przenośne w pracy - i o ile w większości zastosowań biznesowych nowoczesne telefony komórkowe klasycznego komputera nie zastąpią, tak niewielki komputer przenośny może zastąpić praktycznie każdy telefon z nawiązką. Wydajność przewyższająca możliwości kilkuletniego komputera stacjonarnego w połączeniu z niewielką wagą i prawie kieszonkowymi wymiarami stają się obecnie synonimem pracy mobilnej. W połączeniu z wbudowanym modułem Wi-Fi, a coraz częściej także GSM, nowe, wyposażone m.in. w ekrany dotykowe netbooki zyskają prawie wszystkie zalety będące dotychczas domeną najdroższych telefonów.

7. Internet w ruchu

W odróżnieniu do popularnych dziś punktów dostępowych opartych na standardzie 802.11, nowoczesne komórkowe stacje bazowe są w stanie przekazywać między sobą raz nawiązane połączenie GSM na tyle szybko, aby utrzymane zostały m.in. połączenia wykonane za pośrednictwem Internetu. W związku z tym coraz częściej dzięki wykorzystaniu sieci nadajników komórkowych możliwe staje się korzystanie z Internetu w ruchu - np. z jadącego samochodu.

Opracowanie na podstawie "Why netbooks will soon cost 99" Mike'a Elgana$


TOP 200