NetWare 6.5 – ku otwartości

Naciskany przez Microsoft Novell stara się utrzymać sieciową dominację przez zdecydowane otwarcie się na potrzeby rosnącego w siłę ruchu Open Source. NetWare 6.5, mający premierę w czerwcu, zapewnił obsługę tak fundamentalnych technik, jak Apache, MySQL i PHP/Perl.

Ma to powstrzymać niekorzystną dla firmy przechodzenie części użytkowników na Linuks. Za półtora roku zresztą premiera NetWare 7.0 z podwójnym jądrem, zapewniającym natywną obsługę Linuksa. Trwają też intensywne prace nad klientami GroupWise’a do Linuksa i Macintosha, a mówi się także o wykorzystaniu opensource’owego pakietu biurowego OpenOffice.

Novell stara się więc odsunąć od części swoich klientów pokusę wykorzystania darmowych narzędzi ze szkodą dla Novella, wkomponowując je po prostu sukcesywnie w swoją ofertę. Pozwoli to użytkownikom sięgać zarówno po otwarte rozwiązania, jak wiele czołowych technik sieciowych Novella.

Zobacz również:

  • Google ręcznie usuwa niewłaściwe odpowiedzi AI w wyszukiwarce
  • Kolejna fala komputerów z ARM pojawi się pod koniec 2024 roku
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200