NetBrokers wirtualna giełda towarowa

Wortal NetBrokers to środowisko, dzięki któremu firmy rolno-spożywcze mogą efektywniej prowadzić swoją działalność handlową.

Wortal NetBrokers to środowisko, dzięki któremu firmy rolno-spożywcze mogą efektywniej prowadzić swoją działalność handlową.

NetBrokers sp. z o.o. została założona 18 stycznia 2000 r. Jej głównymi udziałowcami są obecnie Zakłady Mięsne DUDA SA (60% udziałów w spółce NetBrokers) i ComArch SA (40% udziałów w spółce). Drugi z wymienionych udziałowców jest jednocześnie twórcą całego oprogramowania. Jak to opisano na stronach NetBrokers, dzięki platformie klienci "mogą w łatwy i szybki sposób zaprezentować swoją aktualną ofertę szerokiemu gronu partnerów handlowych" oraz "mają możliwość nawiązania owocnych kontaktów z firmami działającymi w tej samej branży".

Źródło wiedzy

Na czym zatem polega ta "łatwa i szybka" prezentacja oferty firm z sektora rolno-spożywczego? Funkcjonalnie portal składa się z dwóch części. Część pierwsza - informacyjna to bogate źródło wiedzy o wszystkich gałęziach rynku. Zawarte są w niej dane o cenach towarów na świecie i w Polsce, kursach walut, ogłoszenia o nowych przetargach, szczegółowe prognozy o cenach poszczególnych produktów. Prezentowany jest aktualny serwis informacyjny związany z rynkiem rolno-spożywczym, komentowane są najnowsze wydarzenia. W wortalu dostępne są aktualne akty prawne i rozporządzenia. Poprzez NetBrokers firmy związane z rynkiem (m.in. chłodnie, producenci pasz, zakłady mięsne, firmy transportowe) prezentują swoją ofertę. Dostępne są również informacje o handlu produktami rolno-spożywczymi w Unii Europejskiej oraz jego zasadach w ramach Wspólnej Polityki Rolnej UE. Użytkownicy wortalu mają także dostęp do centrum finansowego, w którym partnerzy NetBrokers (głownie banki) oferują swoje produkty finansowe. Dostępne są również odnośniki do większości agencji, instytucji, ministerstw oraz giełd w kraju i na świecie.

Aukcje i kojarzenie ofert

NetBrokers wirtualna giełda towarowa

Wortal NetBrokers

Część druga - aukcyjna to najważniejszy składnik wortalu. Firmy handlujące towarami rolno-spożywczymi po zarejestrowaniu się do serwisu mają możliwość dokonywania transakcji za pomocą aukcji. Rejestrując się, firma musi podać dokładne informacje o swojej działalności (m.in. NIP i REGON). Po rejestracji otrzymuje kod firmy, swój identyfikator i hasło, które umożliwi kolejne logowania. Wszelkie informacje w module aukcyjnym są przesyłane przez protokół HTTPS, co niewątpliwie zwiększa bezpieczeństwo transakcji. Ciekawą funkcją oferowaną przez system jest możliwość kojarzenia przeciwstawnych ofert. Jeżeli oferty kupna i sprzedaży różnią się nie mniej niż o 5%, to obie strony są o tym informowane. Oprócz aukcji w programie NetBrokers możliwe są aukcje odwrotne - "w trakcie aukcji odwrotnej licytacji podlega ilość towaru, jaką uczestnicy aukcji chcą nabyć za znaną cenę zaspokojenia, określoną przez wystawcę".

Opłaty za serwis

Korzystanie z serwisu jest płatne. Przykładowo, kwartalny abonament na dostęp do platformy aukcyjnej NetBrokers wynosi 549 zł (do ceny wliczono VAT). Warto podkreślić, że pierwsze dwa tygodnie użytkowania serwisu jest bezpłatne. Od każdego wystawcy w aukcji pobierana jest opłata 0,3% wartości transakcji, a od pozostałych uczestników 0,4% wartości zrealizowanych w trakcie aukcji transakcji.

Oprócz standardowych kanałów kontaktu (telefon, faks, e-mail) klienci mogą komunikować się z serwisem za pośrednictwem protokołu Gadu-Gadu. Co więcej, informacje o przebiegu aukcji przesyłane są do zainteresowanych stron poprzez usługę SMS.

Jak podaje spółka w swoich materiałach prasowych, jej obroty zwiększyły się z ok. 750 tys. zł w roku 2001 do ponad 39 mln zł w roku 2003. Do 3 września 2004 r. w systemie NetBrokers było zarejestrowanych 2840 klientów, w tym 130 firm zagranicznych (głównie z Europy Środkowej, Rosji, Austrii, Włoch i Niemiec). System notuje średnio 400 logowań dziennie.

Ocena rozwiązania

Do wad wortalu można zaliczyć nieco "archaiczny" wygląd strony (choć jest to wyłącznie kwestią gustu użytkowników). Tłumaczenie rosyjskie i angielskie platformy dotyczy wyłącznie modułu aukcyjnego, a jedynym przetłumaczonym tekstem wortalu jest informacja "o firmie". Pewnej reorganizacji wymaga również umiejscowienie poszczególnych odnośników na stronie, ponieważ niekiedy trudno znaleźć potrzebne informacje. Nie zawsze cały serwis wydaje się spójny graficznie (niektóre odnośniki wyświetlają się w tym samym oknie, a niektóre otwierają się w nowych). Ciekawym pomysłem i jednocześnie wielką zaletą jest publikowanie na stronie głównej wortalu statystyk z ofert serwisu aukcyjnego (ceny średnie wybranych towarów i liczba złożonych ofert). Możliwe jest również wyświetlenie wykresów cen średnich wybranych produktów z dowolnego okresu. Do ich wyświetlenia potrzebna jest niestety wirtualna maszyna Javy. Oczywistą zaletą zaś jest sam pomysł wirtualnej giełdy towarowej oraz jej funkcjonowanie. Bogaty zbiór informacji zadowoli wielu użytkowników i z pewnością NetBrokers będzie zdobywał coraz większe rzesze klientów.

Wortal NetBrokers

Plusy:

  • Umożliwienie handlu firmom rolno-spożywczym bezpieczną drogą elektroniczną.
  • Pełny zestaw aktualnych informacji dla sektora rolno-spożywczego.
  • Duża liczba uruchomionych kanałów komunikacyjnych dla klientów platformy.
Minusy:

  • Niekompletne tłumaczenie zawartości serwisu.
  • Niektóre elementy serwisu wydają się niespójne graficznie.
  • Do działania niektórych funkcji portalu wymagana jest wirtualna maszyna Javy.
http://www.netbrokers.pl i http://www.netb.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200