NetBackup z dodatkami

Veritas przedstawił nowe wersje aplikacji NetBackup, Enterprise Vault i NearStore oraz zapowiedzi produktów na najbliższe 18 miesięcy.

Veritas przedstawił nowe wersje aplikacji NetBackup, Enterprise Vault i NearStore oraz zapowiedzi produktów na najbliższe 18 miesięcy.

Veritas Software, firma przejęta przez Symantec, zaprezentowała nową wersję NetBackup 6.0 - oprogramowania do tworzenia kopii bezpieczeństwa danych i aplikacji. Równolegle przedstawiła serię innych programów, które będą sukcesywnie wprowadzane przez Veritas w ciągu najbliższego półtora roku, m.in. aplikację umożliwiającą ciągłą ochronę danych i odtwarzanie plików zmodyfikowanych w dowolnym momencie.

NetBackup 6.0 został zintegrowany z aplikacją NearStore do zarządzania pamięciami dyskowymi Network Appliance i programem SnapLock służącym do archiwizacji plików. Obecnie wszystkie te aplikacje mogą być zarządzane przy wykorzystaniu jednej centralnej konsoli administratora. Veritas zawarł też z Network Appliance porozumienie dotyczące współpracy w zakresie serwisu technicznego - przewiduje ono wzajemną obsługę zgłoszeń serwisowych dotyczących produktów obu firm, niezależnie od tego, kto dokonał sprzedaży.

NetBackup 6.0 umożliwia analizę i katalogowanie zapisanych w sieci kopii zapasowych tworzonych przez różne aplikacje i systemy archiwizacyjne, m.in. systemy Network Appliance, EMC Symmetrix, Hitachi Lightning, Veritas Storage Foundation, Microsoft Exchange i inne pracujące na platformach Windows, Unix lub Linux. Oprócz tego oprogramowanie standardowo pozwala na odtwarzanie danych i systemów na serwerach innych niż te, na których działał system pierwotny.

Oprócz tego NetBackup 6.0 został zintegrowany z Enterprise Vault - aplikacją do zarządzania dokumentami i pocztą elektroniczną oraz jej archiwizacją zgodnie z ustaloną polityką przechowywania w hierarchicznych systemach pamięci masowych. W efekcie nowy NetBackup umożliwia obsługę procesów tworzenia kopii zapasowych i odtwarzania danych niezależnie od ich źródła, producenta sprzętu lub typu oprogramowania. NetBackup 6.0 ma się pojawić w sprzedaży latem br.

Veritas zapowiada, że nowy, zintegrowany z NetBackup 6.0 pakiet Enterprise Vault będzie zawierać mechanizmy wyszukiwania w zasobach plikowych plików .pst (pliki danych programu Outlook), co ma ułatwić ich konsolidację i kompresję w centralnej lokalizacji. Firma zamierza również zaimplementować w Enterprise Vault 6.0 mechanizm do pełnotekstowego indeksowania i przeszukiwania plików. Aplikacja ta ma być dostępna w lipcu br.

Nadchodzi Pantera z dużym rogiem

W 2006 r. Veritas wprowadzi na rynek m.in. dwie aplikacje znane obecnie pod kodowymi nazwami Panther i Bighorn umożliwiające ciągłą ochronę danych i bieżące tworzenie pełnych kopii zapasowych - mechanizm, który ma dziś niewiele pakietów, np. Tivoli Storage Manager. Panther ma działać w sieci LAN, wykorzystując, monitorując zmiany na poziomie bitów i zapisując je wraz ze znacznikiem czasu. Umożliwi to odtwarzanie dokumentów w wersjach z dowolnego momentu w przeszłości.

Rozwiązanie Bighorn ma zapewniać podobną funkcjonalność w sieciach WAN na potrzeby ochrony danych w oddziałach terenowych. Ponieważ przepustowość tego typu łączy jest ograniczona, oprogramowanie ma wykorzystywać mechanizm dzielenia plików na względnie małe fragmenty i ich sukcesywne przesyłanie zależnie od aktualnie dostępnego pasma.


TOP 200