Net Applications: IE spada poniżej 70 proc., Firefox przekracza próg 20 proc.

Microsoft Internet Explorer utracił kolejne procenty udziału w rynku przeglądarek, Firefox przekroczył granice 20 proc.

Według danych firmy Net Applications, uzyskanych z monitorowania stron jej klientów, udział Internet Explorer spadł w listopadzie poniżej 70 proc., do 69,8 proc. (71,3 proc w październiku). Swoje wyniki poprawiły przeglądarki Mozilla, Apple i Google.

Przeglądarka Mozilla Firefox przekroczyła na krótko próg 20 proc. w październiku, utrwalając ten wynik na koniec listopada - 20,8 proc. Apple Safari i Google Chrome również odnotowały zwiększenie udziałów - odpowiednio o 0,6 i 0,1 punktu procentowego.

Dane podawane przez Net Applications pokazują znaczny wzrost udziałów Firefox i Safari w czasie weekendu, co oznacza iż swój przyrost zawdzięczają użytkownikom domowym. W przedsiębiorstwach zazwyczaj używana jest przeglądarka Internet Explorer.

W ciągu dwóch lat udział Firefox w rynku przeglądarek wzrósł o 48 proc. i chociaż zdarzały się miesiące stagnacji, przyrost ten stabilnie rośnie.

Przeglądarka Google Chrome, która ostro wystartowała we wrześniu, w kolejnych miesiącach trochę przycichła, osiągając w listopadzie 0,83 proc. udziału (w październiku 0,74 proc.). Chrome nadal jest dostępna w wersji beta i jedynie na platformie Windows XP i Vista.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200