Neoverse – to nazwa nowej platformy obliczeniowej firmy ARM

W październiku zeszłego roku firma zapowiedziała nową platformę noszącą nazwę Neoverse, zaprojektowaną z myślą o przetwarzaniu danych w chmurze oraz na obrzeżach sieci komputerowych, a pod koniec zeszłego tygodnia zaprezentowała dwa pierwsze układy scalone tworzące tę platformę.

Są to układy Neoverse N1 i Neoverse E1. Inaczej niż w przypadku firm Intel czy AMD, których nowe układy różnią się od poprzednich najczęściej tym, że są taktowane szybszymi zegarami czy zwierają większą ilość rdzeni, układy Neoverse to zupełnie nowa jakość na rynku wysokowydajnych procesorów.

Układy Neoverse N1 bazują na rdzeniach Ares produkowanych przy użyciu technologii 7 nm. Najsilniejszy system tego typu może mieć do dyspozycji 128 takich rdzeni i ARM twierdzi, że potrafi przetwarzać dane ponad dwa razy szybciej od jej platformy obliczeniowej poprzedniej generacji (Cosmos), która bazuje na układach Cortex-A72.

Zobacz również:

  • HPE wzbogaca ofertę software-defined storage
  • Kolejna fala komputerów z ARM pojawi się pod koniec 2024 roku

Tak jak układy Neoverse N1 zostały zaprojektowane z myślą serwerach, tak układy Neoverse E1 będą instalowane w urządzeniach sieciowych, głównie w routerach obsługujących sieci 5G czy aplikacje SDN (Software-Defined Networking), SDS (Software-Defined Storage) i SD-WAN (Software-Defined Wide Area Network).

ARM obiecuje, że pierwsze układy Neoverse N1 i Neoverse E1 trafią do producentów serwerów i urządzeń sieciowych jeszcze pod koniec tego roku, a ich produkcja ruszy na masową skale na początku 2020 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200