Neostrada bez telefonu: kara dla TPSA będzie maksymalna

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) uznał, że wprowadzona niedawno opłata za utrzymanie łącza przy korzystaniu wyłącznie z usługi neostrada jest zbyt wysoka. Dlatego w połowie stycznia planuje nałożyć na TPSA maksymalną wysokość kary - podaje agencja ISB.

Przypomnijmy, neostrada bez abonamentu telefonicznego będzie dostępna od 15 lutego 2007. Od 15 stycznia można składać na zamówienia na nową neostradę oraz wnioski o rezygnację z telefonu. Opłata za utrzymanie łącza sięgnie 36,60 zł brutto. Do tej pory aby skorzystać z neostrady należało obok abonamentu za usługę opłacać abonament telefoniczny sięgający co najmniej 49,61 zł z VAT.

UKE ma duże zastrzeżenia do wysokości opłaty za utrzymanie łącza i zapowiada jeszcze większą karę dla TPSA od 100 mln zł, którą operator został ukarany za nierozdzielanie neostrady i telefonu stacjonarnego w terminie wyznaczonym przez urząd.

Maksymalna kara

Nowa kara dla TP byłaby wedle słów Anny Streżyńskiej - dolegliwa, i żeby skonsumowała cały zysk TP z naruszenia. Jej wysokość wyniesie 3 proc rocznych przychodów operatora czyli ok. 366 mln zł, jeżeli urząd weźmie pod uwagę ubiegłoroczne przychody spółki, które sięgnęły 12,2 mld zł - informuje ISB. Być może urząd ustali karę w oparciu o dane z 2006, jeżeli operator przedstawi odpowiednie finansowe informacje. Decyzja w sprawie ukarania TPSA jest spodziewana w połowie miesiąca.

Jak informuje ISB, UKE nałoży również karę za to, że TPSA w umowach z operatorami alternatywnymi dotyczącymi bitstream access nie zniosła ograniczeń w transferze danych. Limity takie obowiązują użytkowników neostrady. Urząd nakazał zniesienie ograniczeń w umowach na bitstream access jeszcze w październiku zeszłego roku, jednak do czasu zakończenia kontroli przez UKE, TPSA nie zastosowała się do decyzji. Urząd w tej sprawie podejmie decyzję pod koniec stycznia. Wysokość kary sięgnie kilkudziesięciu mln złotych. Czytaj także: Kolejny problem z WLR

Do tej pory umowę na bitstream access z TPSA podpisali GTS Energis, E-Telko, eTel Polska, Netia, Telefonia Dialog oraz Exatel.

UKE niewyklucza również nałożenia na Telekomunikację Polską kary za niestosowanie się do postanowień oferty ramowej tzw. RIO dotyczącej płaskiej stawki przy rozliczeniach międzyoperatorskich - informuje ISB.

TPSA stoi na stanowisku, że kara związana z opłatą za utrzymanie łącza samej neostrady byłaby bezasadna i liczy, że nie zostanie nałożona.

Czytaj także:

TPSA: kara musi być

Neostrada bez telefonu: jeszcze większa kara dla TP?

Neostrada bez telefonu za 30 zł netto

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200