NeoKylin OS chce rywalizować z Windows

Deweloperzy dwóch chińskich systemów operacyjnych łączą swoje siły. Ich celem jest stworzenie krajowego systemu operacyjnego mogącego zagrozić dominacji Windows w Chinach. Ma on być używany przez obronę narodową oraz inne sektory.

Umowa została podpisana pomiędzy China Standard Software i Narodowym Uniwersytetem Technologii Obronnych.

China Standard Software to twórca desktopowego systemu NeoShine Linux. System ten jest dość popularny, a korzystają z niego organizacje rządowe, biznesowe oraz użytkownicy komputerów osobistych.

Zobacz również:

Narodowy Uniwersytet Technologii Obronnych jest odpowiedzialny za system operacyjny Kylin, który stanowi alternatywę dla zagranicznego oprogramowania, a przede wszystkim Windows.

Ich systemy są chętnie używane, ale Microsoft Windows ciągle dominuje na rynku.

Branża systemów operacyjnych jest w Chinach nękana przez piractwo. W przypadku Windows, połowa systemów używanych w kraju pochodzi z nielegalnych źródeł - powiedział Matthew Cheung, analityk z firmy Gartner. Wiele innych systemów operacyjnych w Chinach boryka się z tym samym problemem. Niektórzy wydali swoje oprogramowanie jako freeware - dodał Cheung.

Chiński rząd woli kupować krajowe systemy operacyjne z uwagi na bezpieczeństwo oraz możliwość wsparci rodzimej gospodarki - powiedział Cheung. Nowy chiński system operacyjny będzie więc skierowany głównie do sektora rządowego i administracji.

O tym czy NeoKylin będzie konkurencją dla Windows także wśród użytkowników indywidualnych zadecyduje m.in. jego funkcjonalność, cena oraz patriotyzm obywateli Państwa Środka.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200