Naukowcy opracowali słodkie baterie, bo......napędzane cukrem

Naukowcy z Virginia Tech (Blacksburg, stan Wirginia, USA) zaprojektowali baterię na cukier, która może w przyszłości zastąpić tradycyjne baterie, gdyż będzie tańsza, biodegradowalna i będzie ją można w prosty sposób doładowywać. Wcześniej naukowcy czynili podobne starania, ale bez powodzenia. Tym razem mają to być baterie, które nie są tylko nowinką technologiczną, ale mogą rzeczywiście zrewolucjonizować rynek przenośnych urządzeń elektronicznych.

Według naukowców z Virginia Tech opracowane przez nich baterie na cukier mogą się pojawić w smartfonach, tabletach i innych przenośnych urządzeniach elektronicznych już za trzy lata. Według nich cukier jest doskonałym nośnikiem energii, będąc przy tym substancją przyjazną środowisku naturalnemu, nie zanieczyszczającą go tak bardzo, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych baterii. Jest to po prostu tzw. zielona energia. Naukowcy z Virginia Tech pracowali nad takimi bateriami od dawna i obecnie wydaje się, że początek – i to jak najbardziej udany - został już zrobiony.

Sprawa jest na tyle ważna, że wspiera ją rząd USA. Amerykański Departament Enewrgii (U.S. Department of Energy) wyasygnował dwa lata temu 120 mln USD na opracowanie technologii pozwalającej budować baterie charakteryzujące się lepszymi parametrami technicznymi, takie które będą w stanie zasilać urządzenia przez dłuższy okres czasu. Projekt przewiduje, że prace nad takimi bateriami potrwają pięć lat. Naukowcom pozostały więc trzy lata na zaproponowanie technologii, którą kupi przemysł. Być może będą to baterie opracowane przez naukowców z Virginia Tech

Zobacz również:

  • Polska stanie się wiodącym dostawcą baterii samochodowych

W zeszłym roku naukowcy z New Jersey Institute of Technology zaprezentowali jeszcze inną technologię budowania baterii. To giętkie baterie zbudowane z węglowych nanorurek. Pomysłów jest jednak więcej i niektóre są nieco szokujące, jak np. bateria na mocz.

Naukowcy z Virginia Tech zbudowali syntetyczny materiał, który przetwarzając cukier generuje w enzymatycznym ogniwie paliwowym prąd. W przeciwieństwie do konwencjonalnych baterii, w skład których wchodzi droga platyna, w tym przypadku funkcję te pełnią nieporównywalnie tańsze enzymy. Materiałem, który produkuje energię jest tu maltodekstryna – cukier prosty uzyskiwany ze skrobi ziemniaczanej. Proste, tanie i absolutnie nieszkodliwe dla otoczenia źródło energii.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200