Następuje stabilizacja polskiego rynku oprogramowania do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa

Sprzedaż oprogramowania ERP w naszym kraju osiągnęła w minionym roku wartość 46,81 mln USD - szacuje International Data Corporation (IDC).

Polski rynek oprogramowania do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa (ERP - Enterprise Resource Planning) osiągnął w minionym roku wartość 46,81 mln USD - szacuje International Data Corporation (IDC). Prognozy rozwoju tego rynku też są dobre. IDC przewiduje, że w ciągu najbliższych pięciu lat będzie wzrastał on o 19,2% rocznie.

Pozycję lidera tego rynku utrzymał SAP z udziałem 29,3% (13,7 mln USD), choć jego pozycja była nieco niższa niż w roku 1998. Wtedy firma miała 37,5% udziału w rynku, przy przychodach rzędu 15,4 mln USD. Duży wzrost obrotów - o 70% - odnotował natomiast drugi z kolei lider tego rynku - Oracle, osiągając sprzedaż w wysokości 6,95 mln USD.

"Większość wydatków w 1999 r. na oprogramowanie do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa pochodziło z różnych sektorów produkcyjnych. Poszczególne segmenty produktowego rynku konsumenckiego miały w tym największy udział - 13,3% (6,25 mln USD). Istotne przychody producenci oprogramowania ERP uzyskali również z sektorów związanych z handlem hurtowym oraz doradztwa i usług specjalistycznych" - stwierdził Steven Frantzen, dyrektor IDC Central Europe.

Zdaniem IDC, w roku 1999 polski rynek ERP był bardziej zrównoważony niż w latach poprzednich. Podczas gdy w roku 1998 do trzech największych producentów - SAP-a, Baana, Oracle'a - należało 61% rynku, to w roku ubiegłym trzech największych - SAP, Oracle i IFS - miało już tylko 53,7% udziału w rynku. Analitycy przewidują, że tendencja ta zostanie utrzymana. Wśród innych liczących się na tym rynku firm wymieniają także: Tetę, QAD i ComputerLand.

Ponadto specjaliści z IDC podzielili nasz rynek ERP na pięć segmentów. I tak największe przychody sprzedawców pochodziły z segmentu księgowego (44,3% udziału w sprzedaży ERP). Na kolejnych miejscach uplasowano kolejno: sprzedaż oprogramowania do zarządzania stanami magazynowymi i dystrybucją (26,9%), do kierowania produkcją (15,4%), systemy kadrowo-płacowe (10,5%) i inne (2,9%).

Większość (37,9%) sprzedanych w naszym kraju zintegrowanych rozwiązań ERP działało pod kontrolą systemu Unix. Równie dużą popularnością cieszył się Windows NT (32,4%). Natomiast najpopularniejszą platformą sprzętową dla tych rozwiązań były serwery IBM-a (21,6%). Rynek sprzętu był jednak podzielony pomiędzy wielu producentów - IBM-a, Compaqa, Suna i Hewletta-Packarda.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200