Następny egzemplarz komputera Apple-1 wystawiony na sprzedaż

Kolejny prototyp zaprojektowanego 48 lat temu przez Steve'a Jobsa komputera Apple-1 (którego oficjalna nazwa to Apple Computer A) trafił na aukcję i jego aktualna cena – która w opinii znawców tego rodzaju przetargów pójdzie jeszcze mocno w górę – robi już wrażenie. A jest to przecież dopiero początek licytacji komputera, który został złożony przez samego Steve’a Wozniaka.

Grafika: RR Auction,

Dom aukcyjny RR Auction, który organizuję przetarg, podał, że w piątek rano najwyższa oferta opiewała na kwotę 230 tys. USD. A był to dopiero drugi dzień licytacji, gdyż zaczęła się ona 20. lipca i potrwa do 18. sierpnia. Do końca aukcji pozostał więc prawie miesiąc i nikt nie ma wątpliwości, że ostateczna cena komputera Apple-1 będzie dużo wyższa. Sadząc po dotychczasowych aukcjach tego typu, komputer zostanie sprzedany za więcej niż pół miliona USD.

W zeszłym roku inny komputer Apple-1, który Steve Jobs zbudował sam w domu, został sprzedany na aukcji za 400 tys. USD. W 2020 roku natomiast podobny komputer osiągnął na aukcji w Londynie cenę 470 tys. USD. Komputer Apple-1 był pierwszym dużym zamówieniem, jakie przyjęli w 1976 roku dwaj panowie: Steve Jobs i Steve Wozniak. Komputer trafił do sklepu komputerowego, którego właścicielem był Paul Terrell. Nie wiedział on wtedy, że na swój sposób tworzy historię i nikomu wtedy nie znana firmy przekształci się z czasem w jedną z największych na świecie korporacji.

Zobacz również:

  • Cyberobrona? Mamy w planach
  • iPhone z 2007 roku sprzedany na aukcji za rekordową kwotę
  • iPhone 15 najszybciej taniejącym smartfonem od Apple w historii

Jako ciekawostkę można podać, że wszystkie połączenia wykonywał ręcznie za pomocą zwykłej lutownicy sam Steve Jobs. Może dlatego prototyp ma pewne drobne uszkodzenia, takie jak drobne pęknięcia połączeń. Jest to jednak bezcenny egzemplarz, gdyż komputerów takich wyprodukowano zaledwie ok. 200 sztuk.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200