Nastąpi ożywienie na europejskim rynku bezprzewodowych sieci LAN

Rozwój tego rynku analitycy przypisują wprowadzeniu rozwiązań komunikujących się z szybkością 11 Mb/s za pośrednictwem fal radiowych.

Rynek bezprzewodowych sieci lokalnych w Europie osiągnie w roku 2006 wartość ok. 350 mln USD - wynika z badań przeprowadzonych przez brytyjską filię amerykańskiej firmy analitycznej Frost & Sullivan. Dotychczas, zdaniem ekspertów, sieci tego typu były postrzegane jako zbyt kosztowne i mało wydajne. Rozwój tego rynku ma być możliwy głównie dzięki zastosowaniu nowych technologii.

Obecnie roczna wartość tego rynku szacowana jest na 120 mln USD. Zdaniem analityków na jego rozwój bezpośrednio wpłynie udział takich producentów, jak Compaq, 3Com czy Nokia, i wprowadzenie rozwiązań komunikujących się z prędkością 11 Mb/s za pośrednictwem fal radiowych. Technologia ta umożliwia tworzenie znacznie szybciej działających produktów niż w przypadku stosowania innych technologii bezprzewodowych, które oferują przepustowość na poziomie 3 Mb/s.

Zdaniem autorów raportu, Europa, pod względem rozwoju bezprzewodowych sieci lokalnych ciągle pozostaje w tyle za Stanami Zjednoczonymi, gdzie tego typu rozwiązania pojawiły się znacznie wcześniej i ich ceny szybko zaczęły spadać. Dodają też, że na rynku amerykańskim jest znacznie więcej gospodarstw domowych, które posiadają dwa lub więcej komputerów.

Frost & Sullivan szacuje również, że w 2006 r. 43% użytkowników technologii bezprzewodowych sieci LAN będzie wykorzystywać pasmo komunikacyjne 5 GHz (obecnie 0,9%), zamiast powszechnego dzisiaj pasma 2,4 GHz.

Obecnie największymi lokalnymi rynkami dla technologii Wireless LAN są Niemcy, Wielka Brytania oraz Francja, mające łącznie ok. 60-proc. udział w rynku europejskim. Największy wzrost wykazuje Wielka Brytania oraz państwa skandynawskie. Najwolniej rozwijają się natomiast rynki francuski i hiszpański. Hamulcem wstrzymującym rozwój tego rynku w wybranych krajach jest wojsko, które korzysta z pasma 2,5 GHz.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200