Narzędziowy niezbędnik

Rynek SOHO nie może narzekać na brak ofert w dziedzinie oprogramowania narzędziowego. Wiele pakietów dla tego segmentu rynku to dostępne bez opłat programy freeware. Spośród morza przeróżnych programów wybraliśmy te, które mogą okazać się użyteczne dla każdego użytkownika komputera lub - zgodnie z definicją rynku SOHO - kilku komputerów.

Rynek SOHO nie może narzekać na brak ofert w dziedzinie oprogramowania narzędziowego. Wiele pakietów dla tego segmentu rynku to dostępne bez opłat programy freeware. Spośród morza przeróżnych programów wybraliśmy te, które mogą okazać się użyteczne dla każdego użytkownika komputera lub - zgodnie z definicją rynku SOHO - kilku komputerów.

Folder View

Folder View (http://www.folderview.com ) umożliwia przeglądanie katalogów bez potrzeby uruchamiania Windows Explorera. Po zainstalowaniu program jest dostępny na pasku systemowym Windows, pozwala na szybki dostęp do najczęściej wykorzystywanych katalogów, a także ich kasowanie lub tworzenie nowych. Folder View można łatwo skonfigurować, dopasowując jego funkcjonalność do własnych potrzeb. Dodatkowo, uzupełnia on Windows Explorer o funkcję szybkiego kopiowania/przenoszenia plików do ulubionych katalogów po kliknięciu prawym klawiszem myszy.

MountVD

Jeśli ktoś często korzysta z folderów ukrytych w głębokich drzewach katalogów przydatnym narzędziem może być MountVD (http://www.lando.co.za ), program umożliwiający łatwe przypisanie im wirtualnych dysków. MountVD może pracować pod kontrolą Windows 2000 lub XP. Niestety, nie obsługuje katalogów sieciowych.

ActivIcons

Jak wyróżnić najważniejsze i często wykorzystywane katalogi spośród setek innych? Windows XP umożliwia ręczne przypisanie im łatwiej odróżnialnych ikon - wystarczy kliknąć prawym klawiszem myszy na katalogu i wybrać kolejno menu właściwości, dopasuj i zmień ikonę. Ale więcej funkcji oferuje ActivIcons firmy CursorArts (http://www.cursorarts.com ). Program umożliwia nie tylko modyfikację ikon standardowych katalogów, ale również folderów systemowych, ikon umieszczanych na pasku zadań oraz w menu Start.

Everest

Inwentaryzacja zasobów komputera PC jest możliwa przy wykorzystaniu narzędzi udostępnianych przez Windows, ale łatwiej i szybciej można ją zrealizować przy wykorzystaniu aplikacji Everest firmy Lavalys (http://www.lavalys.com ). Program generuje kompletny, szczegółowy raport o elementach wyposażenia komputera oraz umożliwia testowanie ich wydajności. Oprócz podstawowej, bezpłatnej wersji Everest Home Edition firma oferuje też bardziej zaawansowane pakiety dla administratorów systemów sieciowych.

AutoSizer

Po uruchomieniu, niektóre aplikacje Windows otwierają okna o różnych wymiarach, wymagając np. ręcznego rozszerzenia na cały ekran. Program AutoSizer firmy South Bay Software (http://www.southbaypc.com ) umożliwia zmuszenie praktycznie każdej aplikacji do startu w wymiarze pożądanym przez użytkownika - w oknie maksymalnym, o zdefiniowanych wymiarach lub zminimalizowanym.

Clipboard Buddy

Jeśli ograniczone możliwości Schowka systemu Windows nie wystarczają użytkownikowi, a jednocześnie nie chce on lub nie może korzystać z bardziej zaawansowanego Schowka pakietu Office, to przydatnym narzędziem może być Clipboard Buddy firmy IQuesoft-Online (http://www.iquesoft-online.com ), które umożliwia przechowywanie i odtwarzanie do 100 różnych plików. Ten użyteczny, a przy tym bezpłatny program może pracować pod kontrolą Windows XP i 2000.

WireKeys Lite

Uruchamianie niektórych zadań systemu Windows wymaga wielu kliknięć i rozwijania kolejnych menu. Narzędzie WireKeys Lite firmy WiredPlane Labs (http://www.wiredplane.com ) ułatwia i przyspiesza tego typu zadania. Program instaluje na pasku systemowym ikonę, której kliknięcie prawym klawiszem umożliwia natychmiastowy wybór funkcji, takich jak otwarcie edytora rejestru Windows, zatrzymanie wybranego procesu, restart komputera, wysunięcie tacki napędu CD itp.

SyncBackSE

Jeżeli komuś wydaje się, że tworzenie kopii bezpieczeństwa plików jest zadaniem uciążliwym i trudnym, to może zmienić zdanie, korzystając z narzędzia SyncBackSE firmy 2BrightSparks (http://www.2brightsparks.com ). Program pozwala na szybki i łatwy backup, również plików, które są aktualnie otwarte przez aplikacje, takie jak Outlook, a także plików systemowych blokowanych przez system Windows XP na dyskach NTFS. Wersja testowa SyncBackSE jest dostępna bezpłatnie. Pełna kosztuje 15 USD.

CoolMon

CoolMon (http://www.coolmon.org ) to narzędzie wyświetlające w czasie rzeczywistym informacje o bieżącej konfiguracji i aktywności komputera, takie jak wykorzystywana pamięć RAM, liczba uruchomionych procesów, adres IP i nazwa komputera w sieci i wiele innych. Program może zostać indywidualnie skonfigurowany, tak aby wyświetlać informacje dopasowane do wymagań użytkownika, np. bieżącą prognozę pogody. CoolMon pracuje pod kontrolą Windows XP lub 2000.

Directory Printer

Wydrukowanie zawartości drzewa katalogów w systemie Windows jest proste tylko z pozoru - w praktyce jest to bardzo uciążliwe. Jeśli taka potrzeba występuje często, to warto zwrócić uwagę na narzędzie Directory Printer opracowane przez Glenna Alcotta (http://www.galcott.com ). Umożliwia ono edycję i szybkie wydrukowanie tego typu informacji. Program kosztuje 30 USD (wersja testowa jest bezpłatna). W Internecie jest też dostępny bezpłatny program JR Directory Printer (www.spadixbd.com), który jednak umożliwia jedynie wydruk pełnej listy plików w jednym wybranym katalogu.

KeyTweak

KeyTweak to opracowany przez Travisa Trumsicka program, który umożliwia zmianę funkcji realizowanych praktycznie przez każdy z klawiszy standardowej klawiatury i dopasowanie ich działania do wymagań użytkownika. Narzędzie, które docenią zwłaszcza użytkownicy ostatnich modeli notebooków Toshiba, jest dostępne pod adresem:http://webpages.charter.net/krumsick/ .

WinKeyFinder

WinKeyFinder (http://geocities.com/free2learn55/winkey ) to program umożliwiający szybkie wyświetlenie klucza systemu Windows bez potrzeby wyszukiwania informacji zapisanych na oryginalnym dysku CD. Jego wersja WinKeyLite jest dostępna bezpłatnie. Program jest wyposażony w zestaw funkcji pozwalających m.in. na edycję kluczy, ich szyfrowanie i tworzenie zapasowej kopii informacji o aktywacji Windows XP.

Process Explorer

Process Explorer firmy Sysinternals (http://www.sysinternals.com ) to narzędzie rozszerzające funkcjonalność standardowego programu Task Manager systemu Windows. W odróżnieniu od Task Manager, aplikacja nie tylko wyświetla listę aktywnych procesów i umożliwia zarządzanie nimi, ale dostarcza dodatkowych informacji, takich jak ścieżka dostępu do uruchomionego programu i jego atrybuty, konto użytkownika, wykorzystanie zasobów pamięci itp. W efekcie narzędzie istotnie ułatwia wyszukiwanie i lokalizowanie programów szpiegujących.

RB Works Informer

Zbieranie aktualnych informacji o zagrożeniach i aktualizacjach Windows jest niewątpliwie zadaniem uciążliwym, a przecież koniecznym. Ułatwić je może RB Works Informer firmy RB Works (http://www.rbworks.com ). Program automatycznie zbiera i na bieżąco udostępnia raport o najnowszych poprawkach zabezpieczeń oraz wirusach lub robakach wraz z danymi o źródle ich pochodzenia. Pozwala nawet na dopasowanie wyświetlanych informacji do wymagań użytkownika.

CachePal i ScrubXP

Oczyszczanie pamięci cache przeglądarki Internet Explorer, aby zwolnić pamięć na dysku i zabezpieczyć się przed naruszeniami prywatności, standardowo wymaga brnięcia przez wiele poziomów menu. Znacznym ułatwieniem mogą tu być bezpłatne programy narzędziowe, takie jak CachePal lub ScrubXP (http://www.bartdart.com ), które umożliwiają automatyczne wykonanie operacji kasowania tymczasowych plików, adresów URL i innych wrażliwych danych podczas uruchamiania systemu Windows XP.

Sync2It

Program Sync2It umożliwia automatyczną synchronizację zakładek lub ulubionych stron WWW w przeglądarkach Internet Explorer, Firefox, Opera, Netscape i Mozilla wykorzystywanych w jednym komputerze PC lub też między różnymi komputerami (np. komputerem domowym i biurowym). Oprócz tego Sync2It (http://www.sync2it.com ) pozwala na zdalny dostęp do tych danych z dowolnego systemu po zalogowaniu się użytkownika na serwerze Sync2It. Licencja na oprogramowanie kosztuje 13 USD/rok dla użytkowników indywidualnych i 25 USD/rok dla firm. Dostępne są też bezpłatne wersje testowe oraz edukacyjne tego programu.

GMail Drive

GMail Drive (http://www.viksoe.dk/gmail ) to program umożliwiający użytkownikom kont pocztowych Google GMail wykorzystanie dostępnej na serwerze pamięci dyskowej do utworzenia wirtualnego systemu plików i kopiowania lub przechowywania dokumentów na zdalnym komputerze. Pliki mogą być standardowo przeciągane między Exploratorem Windows a serwerem Gmail, mimo że są przechowywane jako załączniki e-mail.

Toolbar Chest

Internet Explorer i Outlook Express umożliwiają dopasowanie pasków i okien do wymagań użytkownika, ale niestety zapominają o wielu ustawieniach przy ponownym uruchamianiu tych aplikacji. Aby uniknąć uciążliwej, powtarzającej się konfiguracji ustawień, można skorzystać z programu Toolbar Chest (http://www.bartdart.com ), który zmusza wymienione aplikacje do trwałego zapamiętania preferencji użytkownika.

CutePDF Writer

Oferowany przez firmę Acro Software program CutePDF Writer (http://www.cutepdf.com ) jest względnie prostą, bezpłatną aplikacją do przetwarzania plików w dokumenty formatu PDF bez konieczności posiadania profesjonalnego oprogramowania Adobe Acrobat.

Program jest instalowany jako sterownik drukarki i umożliwia zapisywanie dokumentów, np. Word lub Excel w postaci czytelnej dla Adobe Reader.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200