Narzędzie dla przeglądarek

Moduł plug-in przyspiesza odtwarzanie grafiki 3D w sieci Web.

Moduł plug-in przyspiesza odtwarzanie grafiki 3D w sieci Web.

Niedawno powstała firma Newfire Inc. wprowadza na rynek pierwszy produkt - Newfire Heat. Jest to efektywnie pracujący moduł typu plug-in, który zwiększa szybkość odtwarzania interakcyjnych plików z 3-wymiarową grafiką, rozpowszechnianych w Internecie i wewnątrzfirmowych sieciach intranet.

Newfire Heat bazuje na technologii VRML (Virtual Reality Modeling Languge) i języku Java. Jak zapewnia John Ison, prezes i dyrektor Newfire, program odtwarza grafikę z szybkością dorównującą tej, z jaką pracują pakiety stosowane do obsługi odczytu płyt CD-ROM. Newfire Heat ma więc wydajność 3-4 razy większą od innych obecnie dostępnych tego rodzaju narzędzi, bazujących na technologii VRML.

Program pracuje szybko dzięki zastosowaniu technologii Visible Scene Managament. Polega ona na wykonywaniu operacji renderingu tylko dla fragmentów obiektu graficznego, które są w danej chwili widoczne. Nie jest to, wbrew pozorom, proste - większość narzędzi modyfikuje i przetwarza zarówno obszary widoczne, jak i ukryte. Ta nowatorska technologia jest podobna do stosowanej przy tworzeniu gier komputerowych. Newfire jest pierwszą firmą, która zdecydowała się zastosować ją w środowisku Internetu. Być może dzięki temu odtwarzanie w czasie rzeczywistym plików z 3-wymiarową grafiką przestanie być wąskim gardłem sieci.

Inne firmy również starają się rozwiązać ten problem, stosując jednak odmienne metody, np. zmiany warstwy sprzętowej, takie jak procesor MMX, oferujący specjalne instrukcje do obsługi aplikacji audio/wideo.

Metody te mogą znacznie przyspieszyć odtwarzanie plików graficznych, ale w Internecie występują problemy, których nie można rozwiązać, stosując nawet najefektywniejsze oprogramowanie klienckie. Chodzi tu szczególnie o opóźnienia występujące przy przesyłaniu plików przez sieć i zjawisko kolizji pakietów, które spowalniają pracę sieci.

Oprogramowanie do przetwarzania grafiki 3-wymiarowej jest obecnie stosowane głównie w grach komputerowych. Jednak coraz więcej firm wykorzystuje grafikę 3-wymiarową w marketingu i szkoleniach prowadzonych przez Internet.

Wersja beta Newfire Heat dla przeglądarki Netscape Navigator jest obecnie w fazie testów. Na rynku ma pojawić się w marcu br., podobnie jak wersja beta dla Microsoft Internet Explorer. Programy są dostępne bezpłatnie w Internecie pod adresem:http://www.newfire.com.

Lynda Radosevich jest dziennikarką tygodnika InfoWorld.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200