Narzędzia po polsku

Symantec wprowadził na rynek zlokalizowaną wersję Norton Utilities 2.0 dla Windows 95.

Symantec wprowadził na rynek zlokalizowaną wersję Norton Utilities 2.0 dla Windows 95.

Norton Utilities to znany i ceniony przez iwelu użytkowników zestaw programów, pozwalających na rozwiązywanie problemów, pojawiających się podczas eksploatacji komputera, oraz testowanie jego podzespołów. Oferuje wiele funkcji, z których korzystać może nawet laik, a jednocześnie udostępnia opcje przeznaczone dla zaawansowanych użytkowników. Pakiet jest poprawnie przetłumaczony i bez problemów współpracuje z Windows 95 PL.

Mimo że Norton Utilities zajmują jedynie 20 MB na dysku, pakiet jest sprzedawany na płycie CD-ROM. Ponadto umieszczono na niej 30-dniowe wersje testowe innych programów znajdujących się w ofercie Symanteka: Norton Anti-virus dla Windows 95 oraz NT, ACT 3.0 (program do zarządzania spotkaniami i adresami), PcAnywhere 7.5 (zdalne sterowanie komputerem), Norton CrashGuard (program chroniący przed skutkami zawieszenia się systemu Windows 95) oraz WinFax Pro 8.0.

Norton Utilities 2.0 jest wyposażony w moduł Live Update, pozwalający na automatyczną aktualizację programów lub bazy danych o wirusach przy wykorzystaniu połączeń internetowych.

Po zainstalowaniu pakietu, użytkownik ma do dyspozycji zestaw narzędzi, które umożliwiają analizę zasobów systemu, jego monitorowanie i testowanie, a także naprawę niektórych błędów. Mimo że ikony wszystkich narzędzi są dostępne w Windows 95, niektóre z nich pracują tylko pod kontrolą DOS.

Dla większości użytkowników najbardziej widocznym modułem pakietu będzie zapewne Norton System Doctor. Podczas standardowej instalacji jest on dodawany do grupy Autostart i - pracując w tle - monitoruje stan systemu, kontrolując poziom defragmentacji, spójność i zapełnienie dysków, pojemność wykorzystywanej pamięci, obciążenie procesora itp.

Disk Editor jest przeznaczony dla zaawansowanych użytkowników i umożliwia bezpośrednią edycję informacji zapisanych na dysku. Program Image pozwala na utworzenie pliku przechowującego ważne dane dotyczące dysku, takie jak: boot rekord lub tablicę partycji FAT. W razie awarii istnieje możliwość odtworzenia systemu przy wykorzystaniu danych zapisanych przez Image. Norton Diagnostics jest modułem testującym elementy komputera i dostarczającym wyczerpujących informacji o jego konfiguracji. Program oferuje bogatszy zestaw funkcji niż jest standardowo dostępny w Windows 95. Wyniki analizy systemu nie zawsze jednak są zgodne ze stanem faktycznym, np. Norton Diagnostics ma problemy z rozróżnieniem procesorów AMD i Cyrix, a także nie testuje klawiszy funkcyjnych Windows 95 w nowego typu klawiaturach.

Norton Disk Doctor można porównać do systemowego programu Scandisk, jednakże oferowane funkcje oraz dokładność przewyższają możliwości programu zawartego w Windows 95. Jest to jedno z lepszych narzędzi do analizy i naprawy dysków stałych wśród dostępnych obecnie na rynku. Norton File Compare jest programem umożliwiającym porównanie dwóch plików. Oferuje duże możliwości określania zakresu parametrów, które mają być sprawdzane.

Norton Registry Editor służy do edycji bazy danych systemu Windows 95. Oprócz edytora rejestrów, ma on wbudowanego doradcę, który informuje, co dany rejestr oznacza, i wyjaśnia jego podstawowe funkcje. Program umożliwia administratorowi systemu wyświetlenie zawartości rejestrów dowolnego komputera podłączonego do sieci oraz ich edycję.

Norton Registry Tracker to program śledzący zmiany w plikach konfiguracyjnych systemu. Kontroluje wybrane gałęzie rejestru, jak również pliki konfiguracyjne DOS i Windows. Pozwala na śledzenie zmian zachodzących w wybranych katalogach i plikach z danymi oraz wyświetlanie informacji o dokonanych zmianach.

Norton System Genie umożliwia dostosowanie interfejsu Windows do upodobań użytkownika, np. przeprowadzenie takich modyfikacji, aby wyglądał i zachowywał się jak system Macintosh.

Rescue Disk jest modułem pozwalającym utworzyć awaryjny zestaw dysków do uruchamiania Windows. Oprócz podstawowych modułów systemu, można w nim zapisać programy diagnostyczne, zapasowe kopie rejestru systemu, programy kompresji dysku itp. Standardowy zestaw wymaga zapisania aż sześciu dyskietek 1,44 MB.

Space Wizard jest przeznaczony do porządkowania zawartości dysku stałego i odzyskiwania pamięci dyskowej zajętej przez zbędne pliki. Umożliwia on wyszukiwanie zbędnych i nie usuniętych plików tymczasowych, duplikatów, zbiorów większych niż zadany parametr lub od dawna nie używanych, a także plików niepotrzebnych do prawidłowej pracy aplikacji (np. pliki pomocy). Program wyświetla listę tego typu plików, proponując ich usunięcie, spakowanie lub przeniesienie. Speed Disk umożliwia defragmentację informacji zapisanej na dysku i przyspieszenie dostępu do danych.

System Information wyświetla zestaw podstawowych informacji na temat systemu i komputera. Są one przedstawiane w formie graficznej i porównywane do parametrów typowych zestawów komputerowych.

Ostatnim programem pakietu jest UnErase Wizard, który pozwala znacznie skuteczniej od narzędzi systemu Windows odzyskiwać skasowane pliki. Moduł ten współpracuje z "Koszem Norton Protection", umożliwiającym ochronę plików kasowanych nie tylko pod kontrolą Windows, ale także w oknach DOS lub przez uruchamiane programy.

Norton Utilities 95 2.0 wersja polska

Producent: Symantec Corp

Dystrybutor: m.in. SoftPoint, 00-204 Warszawa, ul. Słomińskiego 1, tel. (+22) 635 80 03, fax 635 69 50.

Cena: 109 USD + VAT (upgrade - 43 USD)

Minimalne wymagania: procesor 486DX, 8 MB RAM, 31 MB pamięci dyskowej, czytnik CD-ROM oraz system Windows 95.


TOP 200