Narzędzia do handlu w Internecie

IBM, Microsoft i iPlanet wprowadzają rozwiązania do budowy infrastruktury handlu elektronicznego.

IBM, Microsoft i iPlanet wprowadzają rozwiązania do budowy infrastruktury handlu elektronicznego.

Przełom wieków obfituje w pokazy premierowe nowych rozwiązań i kolejnych wersji dostępnych już pakietów do budowy infrastruktury handlu elektronicznego. Microsoft, iPlanet i IBM niemal jednocześnie przedstawiły nowe wersje swoich produktów. Pod koniec ub.r. Microsoft wprowadził na rynek pakiet Commerce Server 2000, iPlanet zaprezentowała znaczące zmiany, jakie zaszły w sześciu oferowanych przez firmę aplikacjach przeznaczonych do wspierania handlu elektronicznego, a IBM zapowiedział na styczeń br. premierę wersji 5.1 pakietu IBM WebSphere Commerce, która całkowicie jest już oparta na Javie.

W kierunku ERP

Według zapowiedzi producentów, wszystkie produkty mają być w pełni zintegrowanymi pakietami. Trzy firmy - Microsoft, iPlanet i IBM - wprawdzie oferują oddzielnie aplikacje m.in. do katalogowania, przeszukiwania, "śledzenia" klientów, eksploracji danych, profilowania czy narzędzia programistyczne (iPlanet również aplikacje billingowe oraz do obsługi giełd elektronicznych), ale dostarczają również zintegrowane pakiety. I to właśnie do takich kompleksowych rozwiązań należy - zdaniem analityków - przyszłość. Oprogramowanie do handlu elektronicznego coraz częściej staje się podobne do systemów klasy ERP. Oferowane jest jako zintegrowany pakiet, a nie zestaw kilku nie powiązanych ze sobą aplikacji. Ponadto funkcjonalność tego oprogramowania jest znacznie bogatsza i szersza. Istnieje też możliwość jego integracji z zewnętrznymi aplikacjami, zwłaszcza z systemami finansowymi.

Produkty i zapowiedzi

Microsoft Commerce Server 2000 ma zastąpić Site Server Commerce Edition. Pakiet przebudowano tak, by możliwe było utrzymywanie za jego pośrednictwem zarówno stron WWW oglądanych przez użytkownika, jak i obsługa wszelkich usług dodatkowych związanych z handlem, ale niewidocznych bezpośrednio dla użytkownika - mechanizmy katalogowania, wyszukiwania, śledzenia klientów, profilowania i analizy danych. Commerce Server 2000 działa jedynie na Windows 2000. Posiada nowy system katalogowy, nowe narzędzia do zarządzania oraz narzędzia raportujące oparte na OLAP. Pakiet oferuje także wiele możliwości w zakresie zaawansowanej eksploracji danych oraz profilowania, a funkcja Business Desk pozwala menedżerom strony za pośrednictwem jednej konsoli zarządzania przeglądać raporty, tworzyć kampanie marketingowe, uaktualniać informacje o produktach, sprawdzać stan zamówień i modyfikować profile.

Usprawnienia aplikacji do handlu elektronicznego, jakie zapowiedziała iPlanet, mają polegać przede wszystkim na ich integracji z oferowanymi przez firmę serwerami infrastrukturalnymi - Directory Server i Application Server. Mają zostać uzupełnione wsparciem technologii XML i nowymi funkcjami umożliwiającymi łatwiejsze modyfikowanie oprogramowania pod kątem potrzeb konkretnych użytkowników. Przedstawiciele firmy nie zdradzili szczegółów dotyczących planów rozwoju ich produktów, ale zapowiedzieli, że dokonywane zmiany mają doprowadzić do stworzenia jednej platformy wiążącej wszystkie jej aplikacje do handlu elektronicznego. Platforma ta miałaby działać na systemie Sun Solaris.

Już za chwileczkę

IBM planuje wprowadzenie na rynek rozbudowanych wersji Start, Pro, Developer i Professional pakietu WebSphere Commerce. Na razie niewiele wiadomo na temat nowej wersji rozwiązania, oznaczonej numerem 5.1, które ma trafić na rynek jeszcze w styczniu br.

W nowej wersji motor serwera Web-Sphere Commerce napisano od nowa w Javie, korzystając z technologii Java Server Pages oraz Enterprise JavaBeans. Obecnie dostępne wersje produktu były pisane w języku C++.

Rozbudowano także system katalo-gowy, który pozwala na grupowanie produktów i odnośników katalogowych. Programiści IBM poprawili również opartą na rolach kontrolę dostępu oraz zarządzanie profilami klientów. Wersja 5.1 WebSphere Commerce oferuje wsparcie dla bazy danych Oracle8i i może pracować na platformach OS/400, OS/390, Linux oraz Widnows NT Ser-ver 4.0 i Windows 2000.


TOP 200