Narzędzia dla Windows 95

W trakcie prac nad Windows 95 analitycy rynku twierdzili, że nowy system operacyjny opanuje rynek narzędzi dla środowiska Windows. Tymczasem coraz więcej niezależnych firm przygotowuje rozszerzenia programistyczne przystosowane do współpracy z nowym systemem.

W trakcie prac nad Windows 95 analitycy rynku twierdzili, że nowy system operacyjny opanuje rynek narzędzi dla środowiska Windows. Tymczasem coraz więcej niezależnych firm przygotowuje rozszerzenia programistyczne przystosowane do współpracy z nowym systemem.

Windows 95, tak jak i OS/2 Warp zawiera szeroką gamę narzędzi, m.in. system do kompresji dysków DriveSpace oraz narzędzia dyskowe ScanDisk, których licencje uzyskano od innych producentów. Microsoft zapowiada także wprowadzenie na rynek rozszerzeń programistycznych Microsoft Plus. Dostępny w cenie 50 USD zestaw miałby zawierać inne narzędzia m.in. System Agent.

Wśród firm które ogłosiły nowe narzędzia lub upgrade'y swojej obecnej oferty przystosowane do pracy w środowisku Windows 95 znajdują się:

Quarterdeck Office Systems przygotowuje zarządcę pamięci QEMM, który ma efektywnie podwajać pojemność pamięci dostępnej dla systemu Windows 95. W QEMM 8 dane są stronicowane i kompresowane w pamięci RAM przed zapisaniem na twardy dysk. Quaterdeck rozpocznie testy beta nowego QEMM-a w tym miesiącu. Produkt ma pojawić się na rynku w 90 dni od premiery Windows 95. Firma nie ujawniła cen nowego produktu.

Wang Laboratories pracuje wraz z Microsoftem nad przeglądarką obrazów Open/image. Nowy produkt ma pozwalać użytkownikom przeglądać, manipulować, powiększać, drukować, przeglądać składające się z wielu obrazów pliki strona po stronie oraz dodawać adnotację do plików graficznych. Open/image będzie w stanie obrabiać zarówno pliki wskanowane, jak i grafikę gromadzoną jako obiekty OLE 2.0. Przeglądarka może zostać powiązana z pakietem "tune-up" Windows 95, który pojawi się wkrótce na rynku.

Mastersoft planuje wyprodukować Viewer95 for Windows 95, narzędzie umożliwiające przeglądanie i zarządzanie elektronicznymi dokumentami bez potrzeby posiadania aplikacji źródłowej. Viewer95 ma poszerzyć funkcje wbudowanej w Windows 95 przeglądarki QuickView o obsługę Hypertext Markup Language oraz wyświetlanie stopek i nagłówków. Viewer95 będzie w sprzedaży od 24 sierpnia w cenie 75 USD.

Cybermedia zamierza udostępnić First Aid 2.0, narzędzie diagnostyczne, które będzie mogło pracować zarówno z 32-bitowymi aplikacjami Windows jak i aplikacjami Windows 3.1. First Aid reaguje na większość typowych komunikatów o błędach obecnych w systemie Windows. System diagnozuje problem i sugeruje najodpowiedniejsze rozwiązanie. First Aid 2.0 będzie dostępny na rynku od 24 sierpnia. Cena produktu nie jest jeszcze znana.

Symantec tworzy Utilites for Windows 95 - NU Win95, (SRP 189 USD), najnowszą wersję zestawu popularnych narzędzi: System Doctor, Space Wizard, Disk Doctor, Norton Diagnostics, UnErase, UnFormat oraz Disk Edit. Firma pracuje także nad nowymi wersjami Norton AntiVirusa (SRP 119 USD) oraz zarządcą plików Norton Navigator (SRP 149 USD). Symantec wprowadził swoje produkty na rynek w tym samym czasie co Windows 95.


TOP 200