Narodziny nowego OS

System JavaOS for Business pojawił się na rynku zgodnie z zapowiedziami.

System JavaOS for Business pojawił się na rynku zgodnie z zapowiedziami.

IBM i Sun Microsystems wprowadziły na rynek opracowany wspólnie nowy system operacyjny dla środowiska Java - JavaOS for Business - przeznaczony do centralnie zarządzanego systemu zawierającego komputery sieciowe NC i innego rodzaju urządzenia, które są zgodne z tą platformą.

Mimo że JavaOS for Business jest już dostępny, pierwsze komputery wyposażone w ten system pojawią się dopiero za kilka miesięcy. Obecna jego wersja obsługuje tylko sprzęt wykorzystujący platformę intelowską x86. Nowa wersja systemu przystosowana do obsługi m.in. Sun JavaStation i IBM Net-work Station będzie dostępna najprawdopodobniej na początku 1999 r.

Jak zgodnie przyznają przedstawiciele IBM i Sun Microsystems, nowy system operacyjny nie będzie obecnie stanowił konkurencji dla komputerów PC z Windows. Jest on przeznaczony przede wszystkim dla firm i instytucji wykorzystujących urządzenia typu terminal i systemy do intensywnego przetwarzania transakcji, takich jak banki, firmy ubezpieczeniowe lub przemysłowe, instytucje finansowe, służba zdrowia.

W skład pakietu JavaOS for Business wchodzi nie tylko system operacyjny, ale również zestaw narzędzi do tworzenia aplikacji, sterowniki urządzeń, narzędzia umożliwiające przystosowanie systemu do współpracy z różnymi urządzeniami, wytwarzanymi przez producentów OEM, programy zarządzające do pracy na serwerach, a także do testowania aplikacji. System umożliwia administratorom rekonfigurację bez potrzeby jego ponownego uruchamiania. Oprogramowanie wymaga wyposażenia urządzeń klienckich w minimum 8 MB RAM. Może ono współpracować z pojedynczymi serwerami platform Windows NT lub Sun Solaris i jest zgodne z Java Development Kit 1.1.4. Kolejne wersje systemu mają wspierać protokół LDAP (Lightweight Directory Access Protocol), umożliwiać obsługę wielu serwerów Windows NT i Solaris, a także współpracować z komputerami IBM AS/400 i S/390.

Zdaniem niektórych specjalistów, JavaOS for Business może stanowić konkurencję dla Windows CE. Świadczy o tym dołączenie bogatego zestawu narzędzi, a także umowy licencyjne, które nie zobowiązują do wytwarzania komputerów typu NC.

Co zawiera pakiet JavaOS for Business
  • zestaw narzędzi do administracji,

  • funkcje zdalnego zarządzania urządzeniami typu "chudy klient",

  • biblioteki API dla pracującego na serwerach oprogramowania do zarządzania klientami JavaOS,

  • zestaw narzędzi dla producentów OEM, umożliwiający przystosowanie systemu do obsługi nowych, specyficznych urządzeń,

  • interfejs do budowy sterowników niezależnych od platformy,

  • system wykorzystuje interfejsy JavaBeans do zarządzania sterownikami urządzeń.

  • W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

    TOP 200