Nanodziury i pojemne dyski twarde

Fujitsu informuje, że opracował technologię, która pozwoli w przyszłości produkować 2,5-calowe dyski twarde o pojemności 1,2 TB. Technologia pozwala budować nośnik zawierający gęsto upakowane, precyzyjnie rozlokowane i oddzielone od siebie tzw. nanodziury.

Fujitsu twierdzi, że przeprowadzone testy - polegające na zapisywaniu/odczytywaniu bitów w nanodziurach, używając do tego celu tradycyjnej metody, czyli głowicy poruszającej się po poduszce powietrznej wytwarzanej przez obracający się talerz - zakończyły się sukcesem. Technologia pozwoli budować w przyszłości 2,5 calowe dyski twarde składające się z dwóch talerzy, na których będzie można przechowywać do 1,2 TB danych. Produkcja takich dysków może ruszyć w 2010 r.

Nośnik (tlenek glinu zawierający idealnie rozmieszczone nanodziury) został zbudowany przy użyciu takich technologii, jak nanolitografia (pozwalająca budować nośnik, na którym odległości między sąsiadującymi ze sobą bitami czy ścieżkami są identyczne), oksydacja anodowa i osadzanie elektrolityczne. Nośnik zawiera nanodziury rozmieszczone z dokładnością 100 nm, co pozwala zapisywać/odczytywać dane (stosując technologię Perpendicular Magnetic Recording; metoda prostopadłego zapisywania informacji) przy użyciu konwencjonalnych głowic dyskowych.

Zobacz również:

  • Zrównoważony rozwój – kierunek nie jest łatwy
  • Dyski twarde 1 TB potanieją. Ceny zaskoczą w 2023
  • IPS, OLED, mini-LED czy QLED - jaka matryca do pracy?
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200