Namiastka zarządzania wiedzą

Microsoft udostępnił pierwsze elementy z grupy produktów umożliwiających zarządzanie wiedzą. Oznacza to kolejny etap konfrontacji z oprogramowaniem Lotus Notes.

Microsoft udostępnił pierwsze elementy z grupy produktów umożliwiających zarządzanie wiedzą. Oznacza to kolejny etap konfrontacji z oprogramowaniem Lotus Notes.

Pod wspólną nazwą Digital Dashboard Microsoft udostępnił pierwsze trzy zestawy narzędzi, które umożliwiają budowę personalizowanych portali informacyjnych, wykorzystujących jako wspólną podstawę oprogramowanie Microsoft Office 2000 (w szczególności Microsoft Outlook) i technologie serwerowe Microsoftu. Digital Dashboard Starter Kit, Outlook 2000 Team Folder Wizard i Team Productivity Update for BackOffice 4.5 potwierdzają obawy, że Microsoft nie wprowadzi na rynek specjalizowanego produktu umożliwiającego kompleksowe zarządzanie wiedzą (Knowledge management), lecz będzie budował swoją strategię na wszystkich produktach dostępnych w jego ofercie. Firma będzie dostarczać na rynek elementy scalające, mające integrować poszczególne aplikacje klienckie i serwerowe, a klienci sami będą dostosowywać te rozwiązania do własnych potrzeb.

Cyfrowa deska rozdzielcza

Choć strategię w zakresie produktów umożliwiających zarządzanie wiedzą Microsoft buduje już od ponad roku, to produkty Digital Dashboard są pierwszymi aplikacjami, które mają realizować elementy tej strategii. Digital Dashboard to w rzeczywistości indywidualny portal znajdujący się na komputerze użytkownika i umożliwiający dostęp z poziomu pojedynczej strony intranetowej do wszystkich niezbędnych mu informacji: najważniejszych dokumentów i aplikacji, wiadomości pocztowych, kalendarza, listy użytkowników, z którymi może prowadzić dyskusje w czasie rzeczywistym, folderów sieciowych, wywoływania na ekran pasków wyświetlających bieżące informacje korporacyjne i finansowe.

Digital Dashboard to rozwiązanie otwarte, konsolidujące i prezentujące użytkownikowi w formie jednego interfejsu informacje pochodzące z różnych źródeł i aplikacji: intranetowych lub internetowych stron WWW, baz danych SQL Server 7.0, serwera Microsoft Exchange 5.5, a także aplikacji pracujących na innych niż Windows platformach systemowych.

Udostępniony przez Microsoft pakiet Digital Dashboard Starter Kit umożliwia programistom budowanie różnego typu cyfrowych pulpitów dla użytkowników korporacyjnych. Mają one postać stron ASP lub HTML wzbogaconych w kontrolki ułatwiające użycie funkcji pakietu Microsoft Out-look 2000. Dzięki pakietom Outlook 2000 Team Folder Wizard i Team Productivity Update for BackOffice 4.5 można tworzyć systemy komunikacyjne, które jako repozytorium informacji wykorzystują bezpieczną bazę danych SQL Ser-ver 7.0. Pakiety te pozwalają stworzyć system obiegu informacji między użytkownikami i zarządzać tworzonymi przez nich dokumentami.

Dogonić Notes

Dostarczając komponenty Digital Dashboard, Microsoft stara się dogonić największego rywala w dziedzinie zarządzania informacjami - firmę Lotus Development. W przeciwieństwie do Lotusa nie oferuje gotowego rozwiązania, lecz narzędzia, które muszą być wykorzystane przez korporacyjnych programistów bądź niezależne firmy, do opracowania zindywidualizowanych cyfrowych pulpitów informacyjnych, optymalnie przystosowanych do wymagań użytkowników. Podstawową zaletą indywidualnych portali informacyjnych budowanych przy użyciu technologii Digital Dashboard jest możliwość dostępu do informacji, bez względu na to, czy użytkownik podłączony jest w danej chwili do sieci. Wymagane informacje są bowiem replikowane na lokalny dysk komputera użytkownika i w razie potrzeby synchronizowane z ich oryginałami przechowywanymi na serwerze. To odróżnia produkty Digital Dashboard od alternatywnych rozwiązań polegających na wykorzystaniu przeglądarki internetowej jako klienta aplikacji.

Bez euforii

Analitycy rynkowi nie przeceniają jednak możliwości produktów Digital Dashboard. I choć stwierdzają, że Microsoft zmierza w dobrym kierunku, próbując wykorzystać w strategii zarządzania wiedzą potencjał zawarty we wszystkich swoich produktach, to krytykują ubogie możliwości oferowanych narzędzi. Jako podstawowe wady udostępnionych produktów Digital Dashboard wskazują na brak możliwości indeksowania i sprawnego przeszukiwania informacji, do których mają dostęp użytkownicy, a także brak możliwości dostosowywania cyfrowych pulpitów bezpośrednio przez użytkowników. Obecnie ta ostatnia operacja może być wykonywana przez programistów, którzy muszą zgodnie z indywidualnymi wymaganiami zmieniać wygląd portali informacyjnych (np. układ poszczególnych elementów na stronie WWW).

Oprogramowanie Digital Dashboard Starter Kit jest dostępne pod adresemhttp://www.microsoft.com/DigitalNervousSystem/km/ddsk.htm

Dodatkowe informacje o produkcie można uzyskać pod adresemhttp://www.microsoft.com/DigitalNervousSystem/km/DDoverview.htm

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200