Najwyższy poziom bezpieczeństwa w branży finansowej

Computerworld W branży finansowej, zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa jest niezbędnym elementem także do osiągnięcia sukcesu biznesowego. Jakie wyzwania stoją przed firmami z tego sektora? Na ten temat rozmawialiśmy ze Zbigniewem Stysiem, Dyrektorem IT PKO Bank Polski Finat.

Jedną z najważniejszych kwestii jest pewność zabezpieczeń, wysoka dostępność usług, spełnienie wysokich standardów, których oczekują klienci – dlatego potrzebne są kompleksowe rozwiązania cyberbezpieczeństwa. Jednym z najważniejszych obszarów wymagających ochrony jest firmowa poczta – do skrzynek pracowników PKO Bank Polski Finat trafia dziennie nawet 88 tys. maili, z czego 93% to maile niechciane.

Firma zdecydowała się wybrać Fortinet, globalnego lidera w dziedzinie szerokich, zintegrowanych i zautomatyzowanych rozwiązań cyberbezpieczeństwa, do wdrożenia rozwiązań FortiGate Network Firewall, FortiMail oraz FortiSandbox.

Finat jako spółka, która świadczy usługi na rynku finansowym, dla klientów korporacyjnych i klientów końcowych, stawia przede wszystkim na jakość. To oznacza także dbanie o bezpieczeństwo usług, ich wysoką dostępność i ciągłość działania. Konieczne jest stosowanie kompleksowych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa, aby zagwarantować spełnianie najwyższych standardów, oczekiwanych przez klientów i pracowników.

Najważniejsze wyzwania

Do najważniejszych wyzwań należało zabezpieczenie dostępu do internetu, w tym do poczty elektronicznej. W wyborze docelowego rozwiązania pomogła analiza raportów Gartnera oraz szczegółowe testy. Zdecydowano się na rozwiązania firmy Fortinet, ponieważ pozwalają na całościowe podejście do kwestii zabezpieczeń. Dzięki temu udało się także zoptymalizować koszty. FortiGate zapewnia ochronę dostępu do internetu na wielu różnych poziomach, od „rozszywania” ruchu po granularność parametryzacji. FortiMail oraz FortiSandbox zapewniają wielopoziomowe zabezpieczenie poczty. Ważna jest także pełna elastyczność rozwiązań.

Kolejną korzyścią jest uproszczenie architektury, poszczególne elementy uzupełniają swoje działanie i komunikują się ze sobą. Całe rozwiązanie to jedno kompleksowe narzędzie.

Wysoki poziom zabezpieczeń versus elastyczność działania i swoboda pracowników, to jest często ogromne wyzwanie dla osób odpowiedzialnych za obszar bezpieczeństwa w organizacji. Bezpieczeństwo nie zawsze idzie w parze z wymaganiami biznesowymi. Dlatego dobrze sprawdza się rozwiązanie, w którym możliwe jest indywidualne podejście do przyznawania dostępów, budowanie poziomów uprawnień dla konkretnych osób czy zespołów. Dzięki takim funkcjonalnościom rozwiązań Fortinet, pracownicy PKO Bank Polski Finat nie odczuli skutków zmiany jako ograniczenia wolności. Można teraz dostosowywać możliwości systemu do konkretnych potrzeb pracowników czy klientów.

Istotne jest także usprawnienie codziennej pracy – np. użytkownicy biznesowi mają do dyspozycji portal, na którym mogą w prosty sposób przeglądać maile zakwalifikowane przez system jako potencjalnie niebezpieczne i decydować, czy jednak nie powinny trafić do skrzynki odbiorczej.

Ułatwiona jest także aktualizacja rozwiązania, serwisowanie, można stopniowo podnosić wersje poszczególnych elementów, przy jednoczesnym utrzymaniu pełnego bezpieczeństwa infrastruktury.

  • W jaki sposób pomogło to przyspieszyć rozwój biznesowy, dało pracownikom większą swobodę działania i przyniosło wymierne korzyści?
  • Czy chmura jest oczywistym następnym krokiem?

Obejrzyj wywiad wideo.