Największy na świecie startup IT powstanie w Chinach

Jeśli przypuszczenia analityków finansowych sprawdzą się, to już wkrótce możemy być świadkami narodzin największego na świecie - chodzi o wartość - prywatnego startup'u. Mowa o chińskiej firmę Bytedance Technology działającej w sektorze IT, specjalizującej się w dostarczaniu internetowych treści i usług.

Bytedance powstał sześć lat temu, ma swoją główną siedzibę w Pekinie i jest właścicielem takich internetowych platform, jak Toutiao (generowanie i agregowanie oraz udostępnianie newsów) i Tik Tok (platforma pozwalająca mobilnym użytkownikom tworzyć i publikować w internecie krótkie filmy wideo, z usług której korzysta każdego miesiąca ponad 500 mln użytkowników).

Według dobrze poinformowanych źródeł szereg japońskich i amerykańskich korporacji zamierza w najbliższym czasie zainwestować w firmę Bytedance gigantyczne pieniądze, które uczynią ją największym startup'em, jaki kiedykolwiek pojawił się na rynki IT. Mówi się, że będzie to kwotą ponad 3 mld USD. Mają ją wyłożyć takie międzynarodowe korporacje, jak: SoftBank Group Corp., KKR & Co. oraz General Atlantic. Największy wkład - bo 1,5 mld USD - ma wnieść japoński SoftBank.

Zobacz również:

  • Comarch – niezawodna dywersyfikacja
  • To oni powalczą o 30 tys. euro. Znamy półfinalistów Infoshare Startup Contest
  • TikTok kontratakuje

Jeśli firma Bytedance pozyska wspomniane 3mld USD, jej wartość rynkowa wyniesie 75 do 77 mld USD. Wysunie się wtedy na pierwsze miejsce pozostawiając w pobitym pole firmę Uber, największy obecnie prywatny startup (warty 68 mld USD). Drugie miejsce na tej liście zajmuje inny chiński sturtup. To firma Didiego Chuxinga (56 mld USD).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200