Najważniejsze zasady do wdrożenia w cyfrowym miejscu pracy

Materiał promocyjny Infopulse ma 30 lat doświadczenia w branży IT w tworzeniu, integrowaniu i wspieraniu nowoczesnych rozwiązań cyfrowych dla przedsiębiorstw. Obecnie skupia się na wdrażaniu strategii Digital Workplace, zapewniając firmom optymalne warunki do pracy w dobie cyfrowej.

Infopulse wdraża cyfrowe miejsce pracy (Digital Workplace) dla firm. Dzięki temu zyskujemy możliwość stawiania czoła nowym wyzwaniom nawet w niespokojnych czasach gospodarczych. Otrzymujemy elastyczność, zwinność i wydajność procesów, co przekłada się na przewagę konkurencyjną, której trudno nie docenić i która nie jest dostępna przy starym modelu prowadzenia działalności. Korzyści tego rodzaju są możliwe dzięki platformom chmurowym, które pomagają osiągać synchronizację i zapewniają dostęp do danych i zasobów w dowolnym miejscu i czasie.

Z badań Global Workplace Analytics wynika, że do końca roku już ponad jedna czwarta pracowników będzie regularnie pracować z domu na home office. Z kolei według analityków Gartnera, blisko 70% uczestników badania Digital Workplace Survey zauważyło, że coraz więcej menedżerów wyraża zainteresowanie cyfrową zmianą. Co warto wziąć pod uwagę, aby płynnie wdrożyć odpowiednie rozwiązania i stworzyć cyfrowe miejsca pracy

Zapisz się na śniadanie biznesowe! W dniach 15-24 listopada zapraszamy na serię bezpłatnych śniadań biznesowych offline "Dni Microsoft: odblokuj ukryty potencjał rozwiązań IT i zwiększ ich ROI " w trzech miastach Polski.

Sprawdź szczegóły, agendę i zarejestruj się na wydarzenie.

Synchronizacja komunikacji online i offline przez chmurę

Cyfrowe miejsca pracy to przede wszystkim aplikacje oferujące dostęp do treści, dokumentów i plików dla osób, które pracują w trybie zdalnym, w siedzibie firmy czy – w niektórych przypadkach – w miejscu do coworkingu. Poszczególni specjaliści powinni mieć możliwość łączenia się z rozproszonym zespołem bez względu na to, gdzie akurat przebywają. Jednocześnie firma powinna zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa i prywatności dla personelu i klientów.

Firma Infopulse podaje przykład firmy telekomunikacyjnej, która chciała zastąpić dotychczasową infrastrukturę IT i zdecydowała się na chmurę Microsoft Azure. Po wdrożeniu chmury firma nie tylko obniżyła koszty utrzymania, ale też wyeliminowała ryzyko związane z ciągłością działania i usprawniła wewnętrzne przepływy pracy. Pracownicy zyskali dostęp do odpowiednich zasobów w bezpieczny, ale i wielokanałowy sposób. Infopulse zwraca tutaj uwagę, że biznes docenia korzyści chmury i od początku pandemii rynek ten stale się zwiększa.

Sama chmura to jednak nie wszystko. Trzeba także postawić na łatwe łączenie pracowników za pomocą urządzeń mobilnych, by oferować całodobowy dostęp do narzędzi pracy i korporacyjnej bazy wiedzy. W dodatku bez względu na to, z jakiego miejsca (i strefy czasowej) akurat pracuje dana osoba.

Cyfrowe miejsca pracy oferują pracownikom elastyczność i komfort, których potrzebują, a przy tym zapewniają pracodawcom narzędzia do mierzenia efektywności i zdalnego wsparcia.

Celem do realizacji dla przedsiębiorstw jest zapewnienie odpowiedniej infrastruktury, a także pogodzenie komunikacji offline z tą online. Dotyczy to zwłaszcza firm, które mają pracowników terenowych – zdecydowanie warto wyposażyć ich w odpowiednie narzędzia cyfrowe, by mogli łatwo i skutecznie komunikować się w trybie online ze współpracownikami i klientami.

Poprawione bezpieczeństwo

Kiedy stawiamy na cyfrowe miejsca pracy, musimy postawić również na cyberbezpieczeństwo. W dobie cyfrowej pracownicy łączą się z odległych lokalizacji i różnych stref czasowych, a także wykorzystują różne urządzenia do zadań służbowych. To sprawia, że trzeba postawić na odpowiednio zabezpieczone sieci wirtualne, weryfikację tożsamości oraz holistyczne podejście do zapobiegania zagrożeniom. Poleganie na takich platformach jak Microsoft Azure, Office 365, Amazon Web Services czy Google Cloud Platform znacznie zwiększa cyberbezpieczeństwo, ponieważ dostawcy tych rozwiązań dbają o najwyższy poziom ochrony danych i tożsamości.

Firmy, które stawiają na cyfrowe miejsca pracy, powinny rozważyć integrację rozwiązań zabezpieczających dla zdalnych stanowisk pracy. Zdecydowanie warto postawić na wieloskładnikowe uwierzytelnianie (multi-Factor authentication), które znacznie zwiększy bezpieczeństwo logowania i udostępniania danych, jak również na system Identity and Access Management (IAM), odpowiedzialny za zarządzanie tożsamością i dostępem.

Postawmy również na automatyczne wyłączanie kont nieaktywnych pracowników, monitorowanie i cykliczny audyt uprawnień poszczególnych osób, a także stosowanie zasady najmniejszego uprzywilejowania (Principle of Least Privilege) i dostępu tylko wtedy, gdy to faktycznie potrzebne (just-in-time). Tego typu praktyki, zgodne z zasadami zerowego zaufania (zero-trust), w połączeniu z systemem IAM sprawiają, że firmy nie muszą wybierać między silnym zabezpieczeniem w sieci, a produktywnością personelu – również tego pracującego zdalnie.

Zwrot z inwestycji gwarantowany

Tworzenie cyfrowych miejsc pracy to także obniżanie kosztów związanych z utrzymaniem infrastruktury IT. Mniej stacji roboczych w biurze oznacza mniej pieniędzy wydawanych na opłacanie rachunków, a platforma chmurowa umożliwia też łatwiejsze skalowanie w górę i w dół, zależnie od potrzeb.

Jeśli więc chcemy tworzyć cyfrowe miejsca pracy, niezbędna jest modernizacja i odpowiednie dostosowanie infrastruktury IT. Będzie to inwestycja, która przyniesie atrakcyjne zwroty z inwestycji zarówno w krótko-, jak i długoterminowym okresie. Jak zauważa Forbes, już po pierwszym roku pracy zdalnej mała lub średnia firma może liczyć na ok. 22 tys. dolarów (ok. 110 tys. zł) oszczędności, zyskując do tego pełną elastyczność, którą docenią pracownicy. Z kolei przejście np. na chmurę Microsoft Azure wygeneruje ok. 3 mln dol. oszczędności w ciągu 10 lat.

Migracja do chmury napędza nie tylko pracę zdalną, ale też możliwości Przemysłu 4.0, lepsze możliwości analityczne Big Data, czy też wspiera automatyzację pracy.

Infopulse może pomóc w dokładnym zaplanowaniu strategii cyfrowego miejsca pracy i dalszym jej wdrażaniu. Dzięki realizacji projektów w różnych branżach, Infopulse pomogło wielu przedsiębiorstwom zbudować solidną podstawę dla przyszłości opartej na technologii i sprostać wyzwaniom jutra. Warto omówić poszczególne kroki współpracy w kierunku cyfrowej transformacji i ciągłości biznesowej indywidualnie dopasowanej do naszej organizacji.

Nie przegap! Dowiedz się jak zwiększyć wydajność, poprawić współpracę oraz usprawnić podejmowanie decyzji i cyberodporność dzięki rozwiązaniom Microsoftu. Zapisz się na śniadania biznesowe.

Najważniejsze zasady do wdrożenia w cyfrowym miejscu pracy

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]