Najpopularniejsze stanowiska pracy w chmurze obliczeniowej

Chmura obliczeniowa z miesiąca na miesiąc staje się coraz popularniejsza i w wielu branżach wypiera klasyczną infrastrukturę On-Premise. Na jakie stanowiska pracy przy chmurze jest aktualnie zapotrzebowanie?

Zauważalny wzrost popularności usług chmurowych to kolejny krok w rozwoju branży IT, która przechodzi obecnie dużą transformacje. Odejście od klasycznej, monolitycznej infrastruktury on-premise w kierunku usług chmurowych, konteneryzacji oraz mikroserwisów zmienia rozkład sił na rynku pracy.

Kto pracuje przy chmurze obliczeniowej?
Źródło: Pakata Goh / Unsplash

Kto pracuje przy chmurze obliczeniowej?

Źródło: Pakata Goh / Unsplash

Zarządzanie i rozwój chmury obliczeniowej wymaga odmiennych predyspozycji oraz doświadczenia zawodowego od utrzymywania infrastruktury On-Premise.

Zobacz również:

Chmura obliczeniowa idealnie wpisuje się w aktualne potrzeby organizacji. Nie wymaga ona dużych nakładów finansowych przy budowie, jest odporna na zmienne ceny prądu, gwarantuje niezawodność oraz eliminuje konieczności utrzymania własnego centrum danych. Dodatkowo usługi chmurowe oferują rozszerzoną analitykę, najnowszy sprzęt oraz oprogramowanie, którego koszty licencji są wliczone w cenę usługi.

Z raportów popularnych firm analitycznych wynika, że już nawet 60% zasobów organizacji przechowywanych jest w chmurze, a centra danych do jej obsługi wykorzystują 3% światowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Rynek chmurowy jest w chwili obecnej warty ponad 150 miliardów dolarów, a jego wartość rośnie z miesiąca na miesiąc.

Wzrost popularności chmury obliczeniowej oznacza nowe miejsca pracy dla specjalistów IT specjalizujących się w usługach chmurowych. Jakie role są aktualnie najpopularniejsze?

Usługi chmurowe zmieniają rynek IT
Źródło: C Dustin / Unsplash

Usługi chmurowe zmieniają rynek IT

Źródło: C Dustin / Unsplash

Architekt rozwiązań chmurowych - Cloud Architect

Wiele firm planujących rozpoczęcie swojej przygody z chmurą obliczeniową zatrudnia architektów rozwiązań chmurowych. Są to inżynierowie, którzy zajmują się technicznym przygotowaniem środowiska chmurowego oraz przeprowadzają proces migracji infrastruktury on-premise do rozwiązań chmurowych popularnych dostawców lub własnej chmury prywatnej.

Architekt rozwiązań chmurowych od podstaw buduje chmurę dopasowaną do potrzeb organizacji uwzględniając przy jej projektowaniu specyficzne wymagania danego biznesu.

Cloud architekt posiada rozbudowaną wiedzę z zakresu dostępności usług chmurowych, front endu, backendu oraz usług IaaS, PaaS i SaaS.

Inżynier DevOps

Chmura obliczeniowa wymaga innego sposobu zarządzania, niż infrastruktura on-premise. Chmura słynie ze swojej uniwersalności oraz szybkiej adaptacji do zmieniających się warunków funkcjonowania. Aby było to możliwe potrzebni są inżynierowie DevOps, który łączą w sobie kompetencje i umiejętności administratorów systemów IT oraz programistów.

DevOpsi wykorzystują zwinne metodyki pracy oraz szeroki zakres wiedzy i kompetencji do rozwoju chmury obliczeniowej oraz utrzymania ciągłości jej działania.

Analityk bezpieczeństwa

W dobie rosnącej liczby ataków cybernetycznych przy rozwoju chmury obliczeniowej dużą rolę mają analitycy bezpieczeństwa. Są to osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo chmury obliczeniowej oraz wszystkich danych, które w niej zgromadzono. Aktualnie analitycy bezpieczeństwa są jednymi z najważniejszych pracowników zajmujących się Cloud computingiem.

Ich rola sprowadza się do zabezpieczenia serwerów i sieci oraz ochronie zasobów cyfrowych i informacji przed cyberatakami. Przewidują oni również trendy, które mogą wystąpić w przyszłości i zapobiegają ich negatywnym skutkom.

Analitycy bezpieczeństwa odpowiedzialni są za praktyczne wdrożenie filozofii Zero Trust w organizacji korzystającej z chmury obliczeniowej.

Inżynier systemowy

Chmura obliczeniowa pozwala pozbyć się własnego centrum danych z organizacji, ale nie oznacza to, że eliminuje potrzebę zatrudniania inżynierów systemowych. W pracy z chmurą obliczeniową zmienia się nieco ich zadanie, ale nadal są potrzebni. Inżynierowie systemowi pracujących przy chmurze obliczeniowej najczęściej zatrudniani są przez usługodawców, którzy świadczą swoje usługi we własnych centrach danych. Inżynierowie systemowi odpowiadają za dostarczenie i utrzymanie ciągłości działania serwerów, wykonywanie kopii zapasowych, monitorowanie zasobów oraz planowanie aktualizacji sprzętowych.

Centra danych nadal są potrzebne, ale u usługodawców
Źródło: Thomas Jensen / Unsplash

Centra danych nadal są potrzebne, ale u usługodawców

Źródło: Thomas Jensen / Unsplash

Do ich zadań należy również opracowanie standardów bezpieczeństwa oraz procedur na wypadek awarii infrastruktury IT. Przy tych zadaniach mogą współpracować z analitykami bezpieczeństwa.

Inżynierowie chmurowi

Inżynierowie chmurowi to osoby, które są bezpośrednio oddelegowani do rozwoju produktów w modelach usługowych - Infrastrutcutre as a Service (IaaS), Platform as a Service (PaaS) oraz Software as a Service (SaaS).

Pracownicy piastujący stanowiska inżynierów chmurowych odpowiadają za budowę, rozwój i utrzymanie usług, które dostarczane są z wykorzystaniem chmury obliczeniowej. Bardzo często stanowią również wsparcie merytoryczne i operacyjne dla architektów chmurowych oraz inżynierów systemowych. Inżynierowie chmurowi znają wymagania techniczne usług oraz w praktyce weryfikują pierwotne założenia budowy danych usług chmurowych.

Do ich obowiązków poza tworzeniem, rozwojem i obsługą usług IaaS, PaaS, SaaS należy również migracja systemów komputerowych do chmury.

Backend deweloper

W chmurze obliczeniowej płatności za usługi odbywają się na podstawie realnego wykorzystania zasobów sprzętowych, sieci oraz pamięci. Organizacje, które wdrażają chmurę obliczeniową chcą maksymalnie ograniczyć koszty, które będą ponosić. Pomagają im w tym backend deweloperzy, którzy są odpowiedzialni za logikę aplikacji pracujących w chmurze obliczeniowej.

Optymalizacja kodu źródłowego wpływa na koszty chmury obliczeniowej
Źródło: Pankaj Patel / Unsplash

Optymalizacja kodu źródłowego wpływa na koszty chmury obliczeniowej

Źródło: Pankaj Patel / Unsplash

Backend deweloperzy dążą do maksymalnej optymalizacji oprogramowania i usług tak, aby osiągnąć jak największą wydajność przy jednoczesnym maksymalnym ograniczeniu wykorzystania zasobów sprzętowych, pamięci oraz sieci.

Programiści backend tworzą wysoko skalowalne usługi i są odpowiedzialni za sposób ich działania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200